Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Chondromalacja

Chondromalacja to choroba tkanki chrzęstnej, najczęściej występująca w obrębie stawu kolanowego i charakteryzująca się rozwłóknieniem, pękaniem i erozją chrząstki rzepki oraz przeciwległych kłykci uda.

Chrząstka stopniowo traci sprężystość i ulega ścieńczeniu, przez co traci zdolność amortyzacji ucisków, a tarcia przenoszone są do głębszych warstw, powodując dolegliwości bólowe, wysięki i słyszalne trzaski przy zginaniu kolana.

Czynnikami predysponującymi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo-udowego są głównie urazy, bardzo wysoki wzrost, otyłość i zaburzenia osi biomechanicznej kończyn (szpotawość, koślawość kolan).

Leczenie zaawansowanej chondromalacji jest trudne i zwykle wymaga interwencji chirurgicznej. Całkowita regeneracja chrząstki nie jest możliwa. W początkowych stadiach choroby stosuje się rehabilitację i leczenie przeciwzapalne, jednocześnie eliminując czynniki obciążające stawy, co w znacznym stopniu pozwala na zahamowanie rozwoju zmian.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby stawów, staw kolanowy, ból kolan

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość