Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choreoterapia – terapia tańcem

Od początku istnienia człowieka, taniec był wyrazem emocji, obrzędów religijnych, magicznych (np. przywoływanie deszczu), czy też wojennych. Dziś wiemy, że taniec ma moc zbawienną.

Psychoterapia tańcem należy do kręgu arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Taniec pozwala się odprężyć, odreagować stres, zachować dobrą kondycję i sylwetkę. Terapie tańcem – choreoterapie - cieszą się coraz większym powodzeniem.

Na takich zajęciach nie chodzi o naukę kroków, ale o słuchanie rytmu, który podoba się naszemu organizmowi. Rytm pozwala uzyskać harmonię ciała i umysłu. To także zwiększona fizyczna i psychiczna integracja jednostki.

Taniec wyzwala w nas radość, dlatego może być pomocny w walce z depresją, w leczeniu nerwic i problemów psychicznych.

fot. NIKE fot. NIKE

Taniec to również świetne ćwiczenia na koncentrację. Skupieni przy nauce kroków, rozluźniamy się i wpadamy w rodzaj transu, czy medytacji. Nie chodzi bowiem o technikę i naukę zasad czy kombinacji, ale o odnalezienie własnego rytmu.

Dzięki tańcom latynoskim możemy poczuć się bardziej kobieco, a poprzez to jesteśmy bardziej pewniejsze siebie i łatwiej akceptujemy swoje ciało. Nauka tańca to również ładniejsze poruszanie się i prosta sylwetka.

Taniec to najprzyjemniejsza forma ćwiczeń odchudzających. Podczas samby pracuje brzuch, uda, pośladki, stopy, ramiona i biust. Taniec to żywioł i zastrzyk energii - zacznij tańczyć już dziś.

Jeśli masz ochotę na terapię tańcem szukaj informacji o zajęciach na stronie Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Stary_Zgred (Gość)

  Taniec dobry na wszystko :) Kto dobry w tańcu dobry i w... ;-)

 2. Agniecha (Gość)

  Stary _ Zgred - no w czym? ;)

 3. Kaja (Gość)

  uwielbiam tańczyć, taniec zawsze poprawia mi samopoczucie

 4. Stow.vitriol (Gość)

  Wszystkie osoby zainteresowane choreoterapią zapraszamy na kurs instruktorski prowadzony przez dr Detlefa Kapperta. Miejsce kursu: Poznań, początek: czerwiec 2009.

 5. Maria (Gość)

  Bardzo proszę o więcej informacji na temat kursu...dokładny termin, koszt, uprawnienia i może coś jeszcze.

 6. gość (Gość)

  Czy myslicie ze ta terapia naparwde dziala?
  Musze sama zapytac o to mojej nauczycielki tańca- Yuliet.
  Ale cos w tym musi byc ,bo jak ide na salse to jakoś lepiej sie zaraz czuje.