Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to schorzenie zwyrodnieniowe centralnego układu nerwowego, polegające na samoczynnym, postępującym zaniku komórek nerwowych w istocie czarnej i innych obszarach mózgowia, co skutkuje niedoborem dopaminy, a w konsekwencji upośledzeniem koordynacji ruchowej i napięcia mięśniowego.

Czynniki odpowiedzialne za obserwowane zmiany nie są jasne, ale uznaje się, że przynajmniej połowa przypadków ma podłoże genetyczne, ale mówi się też o wpływie mechanicznych uszkodzeń mózgu, oddziaływanie środków toksycznych lub autoagresji. Jako pierwszy chorobę opisał angielski lekarz James Parkinson, stąd nazwa schorzenia.

Objawy choroby Parkinsona

Przebieg choroby jest powolny, ale postępujący i może być poprzedzony takimi dolegliwościami jak depresja, zaparcia, łagodne porażenia kończyn, zaburzenia węchowe i łojotokowe zapalenie skóry.

Charakterystyczne symptomy choroby pojawiają się powoli i narastają stopniowo przez kilkanaście lat, zwykle prowadząc do inwalidztwa. Do typowych objawów zalicza się:

  • spowolnienie ruchów, szurający chód, pochylenie sylwetki, zaburzenia równowagi, trudności ze wstawaniem z pozycji siedzącej,
  • drżenie dłoni, problemy z pisaniem i przełykaniem,
  • zesztywnienie mięśni, zwiększone napięcie mięśniowe,
  • coraz mniej wyrazista mimika, sztywność mowy, problemy z pamięcią.

Leczenie

Choroby Parkinsona nie można wyleczyć, ale dzięki właściwej terapii, objawy i związany z nimi dyskomfort można skutecznie łagodzić. Podstawą jest leczenie farmakologiczne, które ma na celu uzupełnienie niedoborów dopaminy w mózgu.

Zalecana jest rehabilitacja ruchowa i łagodna aktywność fizyczna, na które składają się: gimnastyka lecznicza, pływanie, terapia mowy, fizykoterapia, masaże i spacery.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Duże ilości białka osłabiają wchłanianie leków typowo stosowanych w leczeniu parkinsonizmu, dlatego zaleca się między innymi przyjmowanie preparaty co najmniej pół godziny przed głównymi posiłkami.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość