Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroba Wilsona

Choroba Wilsona, zwana również zwyrodnieniem soczewkowo-wątrobowym, to uwarunkowane genetycznie wrodzone zburzenie metabolizmu miedzi, prowadzące do jej odkładania się w tkankach organizmu, głównie w wątrobie, mózgu i rogówce.

Z tego względu charakterystyczne symptomy to wszelkie dysfunkcje wątroby (zapalenie i marskość wątroby), widoczny w rogówce oka złocistobrązowy pierścień Kaysera-Fleischera oraz szereg objawów neuropsychicznych takich jak sztywność mięśni, drżenie kończyn, brak koordynacji i równowagi, impulsywność, nieumiejętność prawidłowej oceny, rozwiązłość, apatia, depresja i schizofrenia.

Objawy choroby najczęściej stają się widoczne między 6 a 20 rokiem życia, choć nie jest to regułą i zaburzenia wykrywa się również u osób dużo starszych.

Podstawową metodą leczenia choroby Wilsona jest przyjmowanie leków zwiększających wydalanie miedzi z organizmu i zapobiegających ponownemu jej gromadzeniu. Pacjenci z ostrą niewydolnością wątroby kwalifikowani są do przeszczepu. Zbyt późna diagnoza łączy się z dużym ryzykiem zgonu chorego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość