Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa to uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy spowodowane w większości przypadków infekcją Helicobacter pylori lub nadużywaniem leków z grupy NLPZ (ibuprofen, diklofenak, aspiryna i wiele innych).

Podstawowym objawem choroby wrzodowej (o ile jakiekolwiek w ogóle występują) jest ból w nadbrzuszu, pojawiający się pojawia się zwykle 1–2 godziny po posiłku (w przypadku wrzodów żołądka) i ustępujący po jedzeniu lub zażyciu leków zobojętniających kwas solny.

Inne objawy są niecharakterystyczne i mogą obejmować zgagę, mdłości, brak łaknienia, kwaśne odbijanie się i niesmak w ustach, wzdęcia, zaparcia i biegunki.

Obecność wrzodów potwierdza się podczas badania endoskopowego. Leczenie opiera się na stosowaniu tzw. inhibitorów pompy protonowej oraz eradykacji bakterii (w przypadku infekcji Helicobacter pylori.

W trakcie leczenia należy unikać drażniących substancji i pokarmów (alkohol, nikotyna, potrawy ciężkostrawne, tłuste i smażone, cebula, kawa, herbata, napoje gazowane i pikantne przyprawy). Niepodjęcie leczenia lub bagatelizowanie zaleceń lekarskich grozi powikłaniami w postaci piknięcia wrzodu i krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. szkoda (Gość)

    ja mam i lecze