Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby jajników

Kłopoty z jajnikami pojawiają się w każdym wieku i żadnych nie można lekceważyć. Sprawne jajniki są warunkiem płodności kobiety.

Nowotwór

Po raku szyjki macicy zajmuje drugie miejsce co do częstości występowania nowotworów narządu rodnego. Niestety wykrywany jest zbyt późno, kiedy szanse wyleczenia znacząco maleją. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest wówczas gdy chorowała matka, siostra, gdy w rodzinie miał ktoś raka piersi, macicy, jelita grubego oraz po menopauzie. Na raka układu rodnego narażone jest też kobiety otyłe i bezdzietne. Rak początkowo nie daje żadnych objawów. W dalszym stadium występuje powiększenie obwodu brzucha, niestrawność, ból lub ucisk w brzuchu, uczucie pełności, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaparcia. Po zdiagnozowaniu raka wykonuje się operację, której zakres zależy od wieku pacjentki. Następnym etapem jest chemioterapia.

Torbiel

W wyglądzie przypomina balonik wypełniony płynem i zwykle jest wielkości orzecha, ale też może być wielkości pomarańczy. Torbiel może występować pojedynczo lub może ich być kilka naraz w jednym lub w obu jajnikach. Przyczyną tworzenia się torbieli są zazwyczaj zaburzenia hormonalne tzw. torbiele czynnościowe. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego jajnika wytwarzają się estrogeny, które wpływają na produkcję hormonów , regulujących rozwój i dojrzewanie komórki jajowej, która dojrzewa w małych torebkach, zwanych pęcherzykami. Niekiedy jednak komórka jajowa nie uwalnia się z pęcherzyka i ściany jego pogrubiają się, tworząc torbiel. Większość torbieli jest o charakterze łagodnym, lecz niestety niektóre mogą być złośliwe. Niepokojące objawy to: bóle w podbrzuszu, obfite krwawienia, bolesność podczas stosunku, częste oddawanie moczu, wzdęcia. Konieczne jest wówczas badanie USG przezpochwowe. Kiedy lekarz zauważy coś niepokojącego zleca badania hormonalne lub badanie markerów nowotworowych. Zwykle torbiele same się wchłaniają podczas kolejnych cykli miesiączkowych. Czasem jednak konieczna jest terapia lekami hormonalnymi, antybiotykami. W poważniejszych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zapalenie przydatków

Przydatkami określamy jajniki i jajowody, a ponieważ położone są blisko siebie, to stan zapalny tych narządów zwykle przenosi się na drugi. Główną przyczyną choroby są bakterie m.in. gronkowce, paciorkowce, E.coli oraz chlamydie przenoszone drogą płciową. Dostają się one do jajników i jajowodów przez pochwę i macicę podczas porodu, miesiączki, niewłaściwej higieny, kąpieli w basenie, korzystania z toalet publicznych, podczas współżycia. Mogą też być przenoszone przez krew z innych ognisk zapalnych np. zatoki, migdałki, zęby, wyrostek robaczkowy, albo też przy anginie, gruźlicy. Objawem zapalenia przydatków są nagłe bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, podwyższona temperatura. Pojawiają się upławy, zaparcia, kolka jelitowa, trudności w oddawaniu moczu. Konieczna jest wizyta u ginekologa, który zastosuje odpowiednią terapię i zleci badania śluzu, krwi, USG. Nie należy lekceważyć żadnego, nawet lekkiego zapalenia. Nieleczone zapalenie przydatków przechodzi w zapalenie przewlekłe, które wraca. A skutkiem zaniechania leczenia są zrosty wewnątrzjajowodowe mogące prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS), to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności u kobiet. Szacuje się, że problem ten dotyka 5% kobiet w wieku rozrodczym. Mimo, iż schorzenie wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów, rozpoznanie nie zawsze jest jednoznaczne i nastręcza wiele trudności. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Wiadomo jest, że choroba ma podłoże genetyczna. Wiąże się z insulinoodpornością komórkową i nadmiarem insuliny we krwi. Jej zbyt duża ilość w organizmie powoduje zwiększone wytwarzanie męskich hormonów (androgenów) w jajnikach, a także otyłość. Najbardziej typowymi objawami choroby są skąpe krwawienia miesiączkowe, bądź też całkowity zanik. Pojawią się kłopoty z cerą, z włosami, może wystąpić hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego na brodzie, plecach, piersiach, brzuchu). Konieczne jest badanie USG przezpochwowe, badanie hormonalne, oznaczenie poziomu insuliny i cholesterolu. Kuracja dostosowana jest indywidualnie. Zazwyczaj stosuje się pigułki antykoncepcyjne lub leki antyandrogenowe. Jeżeli wielomiesięczne leczenie nie przynosi efektów, to konieczna może być operacja.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. młoda (Gość)

  itam, mam  19 lat, nie rodziłam nie ronilam. od ponad roku odczuwałąm silne bóle w podbrzuszu , jajnikach  i kregoslupie, odcinku ledzwiowo krzyżowym. Niedawno udałam się do lekarza bo bol się nasilił, odczuwalam dyskonfort podczas oddawania moczu. Lekarz ginekolog stwierdził u mnie powazny stan zapalny i nadżerkę. Dał mi tabletki , jednak nic nie podomgło , również dostałam skierowane na  ugs narzadów rodnych . wynik wyszedł: Macica średnio miarowa , homogenna w przodozgieciu.Endometrium o regularnych zarysach, jednorodne, grubosci 3 mm.Jajnik prawy powiekszony-41x28mm hipoechogeniczny z rąbkiem plynu, śladem płynu w zat. Duglassa-adnexitis ass. lewy typowej echastruktury, 32x22 mm.. Stan zapalny  nie zniknął, z wynikami udalam się do lekarza dał mi skierowanie  na badanie CRP, morfologię i badanie ogolne moczu.dostałąm również tabletki. Ból nieustepuje i nasila się. Przy tym bolą mnie piersi , zrobiły się wrazliwe, ponieważ  mam podwyzszoną prolaktynę i  mam  płyn(mleko) w piersiach. przy czym mam obfite uplawy o roznorodnych kolorach sluzu, raz zólto-zielony raz  przezroczysty biały a raz brazowawy. Czy mam się   martwić , czy to coś powaznego. jakieś guzy? czy moze  coś wazaniejszego.  prosze o odpowiedz..Dodam jeszcze ze   przy tym wszystkim mam zlę samopoczucie,  uczucie gorąca , czesto boli mnie głowa, i wiecznie jestem zmeczona. w ciazy nie jestem.

 2. BBC (Gość)

  Czy miałaś kiedykolwiek zapalenie pęcherza  moczowego.? To może tłumaczyć bół podczas oddawania moczu. Przyczyną powiększonego prawego jajnika jak i płyn znajdujący się w nim może być torbiel skoro badanie USG go nie wykazało mógł pęknąć bądź wchłonąć się ból w odcinku lędzwiowo - krzyżowym spowodowany był II fazą cyklu miesiączkowego w której byłaś podczas badania. Upławy świadczą o wykrytym już stanie zapalnym. A co do piersi ich ból jak i wydalanie wydzieliny również był spowodowany torbielem. Radziłabym zająć się nadżerką i zrobić badania tarczycy to może wyjaśnić resztą objawów jak zmęczenie czy uczucie gorąca.
  pozdrawiam.

 3. malgosia (Gość)

  W wyglądzie przypomina balonik wypełniony płynem i zwykle jest wielkości orzecha, ale też może być wielkości pomarańczy. Torbiel może występować pojedynczo lub może ich być kilka naraz w jednym lub w obu jajnikach. Przyczyną tworzenia się torbieli są zazwyczaj zaburzenia hormonalne tzw. torbiele czynnościowe. W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego jajnika wytwarzają się estrogeny, które wpływają na produkcję hormonów , regulujących rozwój i dojrzewanie komórki jajowej, która dojrzewa w małych torebkach, zwanych pęcherzykami.

 4. Edivoge (Gość)

  Serdecznie witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy w temacie proszę wyrozumiałość

 5. benyFeK (Gość)

  Fajnie, że są ludzie, którzy lubią dzielić się na forum swoimi doświadczeniami. Wymiana myśli to w dzisiejszych czasach bardzo cenna umiejętność.

 6. adivoge (Gość)

  Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.

 7. Man1903Gype (Gość)

  Jesteście pewni, że to najlepsze rozwiązani? Przeprasza, ale jakoś nie jestem zbytnio przekonany do Waszych odpowiedzi.  u230326 - Dobre case:

 8. Aly Chiman (Gość)

  Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at mamzdrowie.pl promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly