Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby macicy

Problemy z macicą mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, ale też zagrożeniem dla życia kobiety.

Macica jest narządem układu rozrodczego zbudowanym głównie z tkanki mięśniowej, w którym osadza się i rozwija zapłodniona komórka jajowa.

Jej kształt można porównać do kształtu spłaszczonej gruszki. Aby mogła spełniać swoje zadanie, prze cały okres płodności kobiety pod wpływem hormonów zachodzą w niej zmiany skoordynowane z cyklem miesiączkowym. Co 26-29 dni, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zgrubiała błona śluzowa złuszcza się i zostaje wydalana wraz krwią na zewnątrz.

Macica uznawana jest za atrybut kobiecości i macierzyństwa. Warto poznać co jej zagraża, żeby jak najwcześniej podjąć leczenie.

Mięśniaki

Są to łagodne guzy, które rozwijają się w trzonie macicy. Zazwyczaj są wielkości winogrona, ale mogą zdarzyć się też wielkości pomarańczy. Występują pojedynczo lub w grupie. Mięśniaki najczęściej pojawiają się w wieku 35-45 lat, rzadko w okresie dojrzewania i po menopauzie. Powstaniu mięśniakom sprzyjają zaburzenia hormonalne jak również skłonności genetyczne. Niewielkie mięśniaki zwykle nie dają żadnych objawów. Przy większych niepokojącym sygnałem mogą być bolesne, obfite i przedłużające się miesiączki. Charakterystycznym objawem podczas miesiączki są skrzepy, a między menstruacją plamienia i bóle w podbrzuszu. Możemy również odczuwać bóle krzyża, parcie na pęcherz, pełność w dole brzucha i bóle podczas stosunku.

Jeśli zauważymy któreś z tych objawów konieczne jest badanie ginekologiczne i wykonanie USG przezpochwowe. Jeśli mięśniaki nie dają żadnych dolegliwości, na ogół nie są leczone, tylko wymagają kontroli co kilka miesięcy - przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku leczenia farmakologicznego, terapia dostosowywana jest indywidualnie. Gdy kobieta jest w wieku 40-45 lat najczęściej lekarz zleca operację - wyłuszczenie mięśniaków lub wycięcie macicy.

Mięśniaki mogą sprawiać problemy z zajściem w ciąże, mogą powodować poronienia i przedwczesne porody. Mogą również ulec przemianie w nowotwór.

Tyłozgięcie macicy

Nieprawidłowe położenie macicy w miednicy mniejszej, nadmierne odgięcie jej trzonu ku tyłowi w stosunku do szyjki macicy. Prawidłowe położenie cechuje się przodozgięciem. W przypadku tyłozgięcia trzon macicy skierowany jest w kierunku zagłębienia odbytniczo-macicznego. Przyczyną tyłozgięcia mogą być przebyte częste stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej i powstałe w ich wyniku liczne zrosty, endometrioza i inne. W przypadku tyłozgiętej macicy znacznie częściej pojawiają się bolesne miesiączki, bolesność podczas współżycia płciowego, jak również przewlekły ból w miednicy małej. W przypadku tyłozgięcia częściej spotyka się niepłodność oraz poronienia nawykowe. Nieznacznego stopnia tyłozgięcie najczęściej nie stanowi problemu w zajściu i donoszeniu ciąży, gdyż macica powiększając się przyjmuje położenie najdogodniejsze dla rozwoju płodu. W przypadku tyłozgiętej macicy znacznie częściej pojawiają się bolesne miesiączki, bolesność podczas współżycia płciowego, jak również przewlekły ból w miednicy małej. Dolegliwości te często ustępują po porodzie.

Polipy

Są to niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej. Polipy szyjkowe rozwijają się w szyjce macicy, zaś polipy endometrialne w jamie macicy. Są wielkości wiśni, wystepują pojedynczo, rzadziej grupami. Polipy mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczyna powstawania polipów nie jest do końca znana, wiadomo tylko, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne. Polipy endometrialne najczęściej występują w okresie menopauzy. Niepokojącym sygnałem występowania polipów mogą być: częste upławy, krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku, plamienia. Często jednak nie powodują żadnych dolegliwości. Polipy usuwane są za pomocą histeroskopu, który umożliwia zlokalizowanie i usunięcie. Stosuje się również wyłyżeczkowanie jamy macicy. Ponieważ występowaniu polipów nie muszą towarzyszyć żadne dolegliwości, ważne są przynajmniej raz w roku badania ginekologiczne - 1% polipów rozwija się jako rak gruczołowy.

Przerost błony śluzowej

W prawidłowym cyklu miesięcznym (26-30 dni),warstwa błony śluzowej złuszcza się i jest wydalana na zewnątrz z krwią. Jeśli jednaj macica dostatecznie się nie oczyszcza, wówczas warstwa endometrium staje się coraz grubsza. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie. Zdarzają się jednaj przypadki przerostu u kobiet młodszych. Niepokojącym sygnałem przerostu błony śluzowej są: - nieregularne miesiączki - krwawienia międzyokresowe - bardzo obfite miesiączki Podczas badania wykonuje się USG przezpochwowe w celu oceny grubości błony śluzowej. Leczenie dostosowuje się indywidualnie. Stosuje się terapię hormonalną, zabieg oczyszczenia jamy macicy (wyłyżeczkowanie) z pobranie materiału do badania histopatologicznego w celu wykluczenia raka. Gdy badanie wykaże komórki atypowe (nieprawidłowe) usuwa się wówczas macicę.

Rak trzonu macicy

Rak endometrium jest na 4 miejscu pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym u kobiet. Największa zachorowalność przypada na przedział 55–70 lat. Jedną z przyczyn rozwoju raka endometrium jest zaburzona równowaga hormonów płciowych. Ryzyko nowotworu zwiększa otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, bezdzietność, zespół policystycznych jajników. Niepokojącym objawem są krwawienia międzymiesiączkowe lub też po menopauzie. Leczenie dostosowanie jest do stopnia zaawansowania choroby. Leczenie operacyjne, radioterapię, chemioterapię. Ważne jest aby rak został zdiagnozowany we wczesnym stadium, bo tylko wtedy jest szansa na skuteczne wyleczenie choroby

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Marta (Gość)

    Zdjęcie jest piękne!

  2. Ewela (Gość)

    A ja miałam dwie cesarki i nie mogę zajść w 3 ciążę.Dlaczego?Zmarnowałam już z 20 testów!Mam nieregularne miesączki,trwające 5 dni,z dużymi skrzepami...pomocy.