Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby nowotworowe - Życie dojrzałej kobiety

Nowotwór - rak kojarzy się z nieuchronną śmiercią, bezradnością i cierpieniem. Ale nie zawsze musi tak być! Postęp medycyny stwarza nieograniczone możliwości profilaktyki i wyleczeń. Poznaj je, abyś wiedziała, jak się uchronić przed ewentualną chorobą, a także jak z nią walczyć, jeśli już cię dopadła.

W większości przypadków wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Najczęstszymi nowotworami u kobiet są: rak piersi, żołądka, płuca, szyjki i trzonu macicy, jajników i jelita grubego.

1. Rak piersi

Jest najczęstszym nowotworem okresu pomenopauzalnego. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka sutka należą:

 • genetyczne uwarunkowanie
 • wysoki status społeczno - ekonomiczny
 • nieprawidłowa dieta - obfita w cukier, tłuszcze, alkohol
 • niepłodność
 • pierwsza ciąża po 35 roku życia
 • późna menopauza

Rak sutka jest nowotworem, którego wyleczalność zależy od wczesnego wykrycia. Dlatego bardzo ważne jest, aby co miesiąc przeprowadzać samokontrolę piersi. Jeżeli jeszcze miesiączkujesz, wybierz i zapamiętaj dzień cyklu /najlepiej tuż po miesiączce/, w którym będziesz badała swoje piersi. Każdy niepokojący znak np. pojawienie się guzka, zaczerwienienia, wciągnięcia skóry na piersi, wycieku z brodawki, zgłoś najszybciej lekarzowi.

Jednak nie w padaj w panikę, najczęściej przyczyną zgrubień i guzków są zmiany hormonalne, a nie rak. Szczególnie, jeżeli guzki te są bolesne lub pojawiają się cyklicznie. Drugim ważnym badaniem jest wykonywanie badań mammograficznych, co stwarza możliwość wczesnego rozpoznania nowotworu.

2. Rak trzonu macicy

Chorują na niego głównie kobiety starsze, wyjątkowo występuje u kobiet, które regularnie miesiączkują. Obserwuje się jednak także genetyczne obciążenie tą chorobą, jak również jego występowanie u kobiet, które nie rodziły, bądź miały ostatnią miesiączkę po 52 roku życia.

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest pojawienie się nieprawidłowego krwawienia z macicy - po menopauzie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niestety nie jest możliwe zapobieganie zachorowaniu na raka trzonu macicy, ale bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa.

3. Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem długo się rozwijającym, ale za to łatwym do wykrycia za pomocą badania cytologicznego. Jeżeli regularnie je przeprowadzasz /raz w roku/, leczysz wszelkie stany zapalne pochwy i szyjki, leczysz nadżerki, dbasz o higienę, zagrożenie jest niewielkie.

Wczesna postać raka nie daje żadnych dolegliwości. Przy zaawansowanym stadium raka pojawić się mogą: bóle w dole brzucha, nieprawidłowe krwawienia, często po stosunku płciowym, krwiste lub ropne, cuchnące upławy, trudności z oddawaniem moczu i stolca. Wykrycie raka szyjki we wczesnym stadium, przy regularnych wizytach u ginekologa, a przed pojawieniem się objawów daje prawie 100% szansę na jego wyleczenie.

4. Rak jajników

Jest to nowotwór bardzo niebezpieczny i skrycie się rozwijający. Częściej występuje u kobiet starszych, u kobiet, które nie rodziły, o wysokim statusie materialnym. Predysponujące jest również uwarunkowanie generyczne.

Rak jajnika nie daje początkowo żadnych dolegliwości. Po jakimś czasie mogą pojawić się objawy, które świadczą już o dużym zaawansowaniu choroby, takie jak:

 • powiększenie się brzucha /spowodowane obecnością płynu/
 • bóle brzucha
 • trudności w oddawaniu moczu

Wczesne wykrycie, a zarazem wyleczenie jest możliwe, pod warunkiem regularnego badania ginekologicznego, także badaniu USG /najlepiej przez pochwę, przy pustym pęcherzu/.

5. Nowotwory a terapia hormonalna

Nie ma przeciwwskazania do leczenia hormonalnego po operacji np. raka szyjki macicy, usunięcia jajników. Zastosowanie terapii hormonalnej wpłynie korzystnie na złagodzenie objawów wypadowych, jak również skróci okres rekonwalescencji, a przede wszystkim usunie uciążliwe objawy i poprawi samopoczucie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. juska (Gość)

  boje sie tego ale wierze...

 2. teresa (Gość)

  juz 15 lat jestem po operacji jajnikow i,a juz 6 lal stosuje terapie hormonalna i czuje sie dobrze;wiec mysle ze nie zawsze jest zle.

 3. listka (Gość)

  Moja Mama jest po usunięciu lewej piersi (7lat temu). Teraz -być może, bo badanie ma dopiero za 2 tygodnie:/ ) czeka ją usunięcie jajnika (być może z macicą przy okazji jak jej powiedział lekarz) . Nie będzie mogła stosować terapii hormonalnej za względu na pierwszą chorobę. Czy to się da jakoś pogodzić?
  A może warto powalczyć o jakąś zachowawczą operację tzn. usunięcie tylko jajnika z guzem, i zachowanie macicy...
  Martwię się.

 4. ula (Gość)

  jestem po usunieciu wszystkich narzadow rodnych musze stosowac terapie hormonalna troche sie boje bo lekarz powiedzial mi ze jest duze ryzyko zachorowania na raka piersi

 5. Katarzyna (Gość)

  Kochane wiele ciekawych informacji gdzie się leczyć, jakie są objawy raka i jak się przed nim ustrzec znajdziecie na menopauza.pl

 6. Antonina (Gość)

  Pojawia się dużo publikacji na temat raka, co bardzo mnie cieszy. Wiele lat temu pojawiło się u mnie znamię, nie przyjmowałam do wiadomości, że to zmiana rakowa. Rozpoznano u mnie czerniaka złośliwego, przeszłam chemioterapię. Przez kilka lat nie ujawniały się zmiany nowotworowe. Niestety, na tym nie skończyło się. W 2000 r. nowotwór zaatakował ponownie, mam usuniętą pierś. Od tego czasu regularnie badam się, ale zawsze z niepokojem czekam na wyniki.