Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby oczu

Choroby oczu to liczne schorzenia dotyczące narządu wzroku, a zatem gałki ocznej, nerwu wzrokowego, aparatu ochronnego i oczodołu.

Źródłem chorób oczu, oprócz uwarunkowań rodzinnych, mogą być urazy mechaniczne i termiczne, zakażenia wirusowe i bakteryjne, nowotwory oraz inne przewlekłe choroby, których przebieg łączy się z uszkodzeniem narządu wzroku (np. zaćma cukrzycowa).

Ze względu na cześć narządu dotkniętą zmianami, choroby oczu dzieli się na:

 • choroby powiek (np. ropień, jęczmień, gradówka, naczyniak),
 • choroby narządu łzowego (np. zespół suchego oka, zapalenie woreczka łzowego),
 • choroby spojówek (np. jaglica, zapalenie spojówek),
 • choroby gałki ocznej (np. bielmo, zapalenie twardówki, odwarstwienie naczyniówki, zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki),
 • choroby nerwu wzrokowego (np. tarcza zastoinowa, niedowidzenie połowiczne),
 • choroby oczodołu (np. jaskra, wytrzeszcz gałki ocznej).

W leczeniu chorób oczu wykorzystuje się coraz skuteczniejsze metody zachowawcze (antybiotykoterapia, terapia hormonalna) oraz operacyjne, w tym przeszczepy rogówki, które umożliwiają całkowite przywrócenie wzroku.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. marcinWil

  Wiele się dowiedziałem, dzięki wielkie :)

 2. kapucynka

  Zaćma to bardzo poważna choroba oczu, bo prowadzi do ślepoty! Usuwa się ją tylko operacyjnie. Zamiast zapisywać się na zabieg na NFZ i czekać ok. 2 lat, warto rozeznać się w temacie operacji zaćmy w Czechach. Wiem, że wizyty kwalifikacyjne odbywają się w Polsce, a na operację np. w czeskiej klinice PROVISUS czeka się jakieś 2 tygodnie. Wszystko jest refundowane, a w cenie wliczono np. leki osłonowe, opiekę pozabiegową etc. Jak jest szansa skorzystania, to po koniecznie warto ją wykorzystać. Tutaj jest ich strona: http://www.operacjazacmy.info/ .

 3. Antoni (Gość)

  Nie ma żartów z chorobami oczu, trzeba od razu udać się do dobrego specjalisty. Jeśli ktoś jest z Krakowa, to polecam bardzo gabinet oko akcent, ja tam uczęszczam od lat!