Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby otyłych dzieci

Cukrzyca, nadciśnienie to choroby, które dotykają osoby starsze. Ale lekarze biją na alarm - mamy coraz więcej otyłych i chorych dzieci. Jeśli nie zaczniemy działać, wyrośnie nam bardzo chore społeczeństwo.

Przyczyny kłopotów

Problem otyłych dzieci dotyczy wszystkich krajów wysoko rozwiniętych, również Polski. Badania lekarskie i statystyki dowodzą, że dzieci i młodzież coraz częściej zapadają na choroby dorosłych, osteoporozę, cukrzycę, nadciśnienie, zdarzają się również zawały serca. Za główną przyczynę kłopotów ze zdrowiem lekarze wskazują niehigieniczny tryb życia. Dzieci godzinami przesiadują przed telewizorem czy komputerem, za mało sportu, za duzo objadania się fast foodami i słodyczami.

Odpowiedzialność rodziców

Aby nasze dzieci były zdrowe to my dorośli musimy o to zadbać. Na otyłość dziecka pracujemy już od jego pierwszych dni od urodzenia. Jeśli maluszek karmiony jest piersią przybywa na wadze ok. 400-500g miesięcznie, jeśli sztucznie to już 800-100-g. Nadmiar kalorii pobudza do wzrostu komórki tłuszczowe, które się rozmnażają prze pierwsze 3 lata życia. Zachwycanie się więc pulchnym niemowlakiem, z dołeczkami i fałdkami nie powinno mieć miejsca. U przekarmianego malca występuje nadmierna ilość komórek tłuszczowych. A nadwaga i otyłośc sprzyja wielu chorobom. Nie porównujmy swojego dziecka z innymi, każde rozwija się w swoim tempie. Nie należy też odchudzać dziecka na własną rękę. Tutaj konieczna jest pomoc pediatry. Niewłaściwe odchudzanie może pozbawić szybko rozwijający się organizm wielu pożytecznych składników odżywczych. Warto też zaznaczyć, że otyłość dziecka może również wiązać się z jakąś chorobą, jest tak aż w 5% przypadków. Jednak najczęstszą przyczyną nieprawidłowej wagi jest zbyt duża kaloryczność posiłków, podjadanie, słodycze, za mało ruchu.

Jak możesz pomóc?

Jeśli twoje dziecko jest otyłe lub z nadwagą, to przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem pediatrią lub dobrym dietetykiem, który ułoży plan diety. Proces odchudzania powinien być powolny, bez ograniczania soli mineralnych i witamin. W pierwszej kolejności zmniejszamy ilość tłuszczu i cukru, białek nie uszczuplamy. Usuwamy z domu wszelkie przekąski, typu chipsy, paluszki, cukierki. Słodkie desery zastęujemy owocami. Nie wolno nagradzać dziecka jedzeniem. W żadnym wypadku nie wytykamy mu otyłości, tylko go wspieramy. Aby zachęcić dziecko do ruchu, sami dajmy mu przykład, pojedźmy z nim na rowery, grajmy w piłkę, biegajmy. Dzieci otyłe niechętnie wychodzą na dwór by bawić się z rówieśnikami. Często są obiektami drwin i wyśmiewania. Kiedy będą szczuplejsze poczują się pewniej, co pozytywnie wpłynie na ich psychikę i rozwój. Po osiągnięciu odpowiedniej wagi dla danej grupy wiekowej, dopilny by już nie wrócić do modelu żywienia, który spowodował nadwagę u dziecka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość