Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze to grupa chorób wywołanych przez pasożyty, będące organizmami, które rozwijają się, wykorzystując inny organizm jako środowisko życia. Produkty przemiany materii pasożyta, jego wydaliny lub wydzieliny, mogą wywierać toksyczny wpływ na organizm żywiciela.

Ze względu na miejsce bytowania w organizmie żywiciela, pasożyty dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne (bytujące na skórze lub żywiące się ), a ze względu na przynależność biologiczną, wśród najczęstszych pasożytów człowieka wyróżniamy:

  • pierwotniaki (lamblia jelitowa, rzęsistek pochwowy, pełzak czerwonki),
  • płazińce (przywry i tasiemce),
  • obleńce (owsik ludzki, glista ludzka, włosień),
  • stawonogi (świerzbowiec ludzki, wesz ludzka, pluskwa domowa, komary, muchy, prusaki).

Profilaktyka obejmuje przede wszystkim rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej, dokładne mycie warzyw i owoców oraz unikanie jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa i picia nieprzegotowanej wody pochodzącej z nietypowych źródeł.

Aleksandra Banasik

Tematy: pasożyty

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość