Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby szyjki macicy

Schorzenia szyjki macicy nie zawsze dają objawy. Możesz mieć jakiś problem i wcale o tym długo nie wiedzieć. Dlatego też tak ważne są regularne badania kontrolne.

Szyjka macicy odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie macicy, jajowodów oraz jajników przed zakażeniem. W kanale szyjki znajduje się śluz, który stanowi barierę ochronną dla flory bakteryjnej. Drugą poważną funkcją szyjki jest rola w zajściu w ciążę, donoszenia jej i urodzenia. Jest ona kanałem dla plemników, który umożliwia im drogę z pochwy do macicy, w czasie ciąży działa jak zwieracz zamykający jamę macicy, a podczas porodu umożliwia wydostaniu się płodu na zewnątrz. Szyjka macicy pod wpływem hormonów podlega pewnym zmianom w cyklu miesiączkowym. Badanie szyjki macicy wykorzystuje się w metodach naturalnego planowania rodziny. W fazie niepłodności szyjka jest twarda sucha i zamknięta. W miarę zbliżania się jajeczkowania ujście otwiera się, odcinek pochwowy szyjki staje się bardziej miękki i unosi się. W tym czasie wytwarzany jest śluz płodny, który umożliwia łatwą drogę dla plemników. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu sprzed owulacji.

Nadżerka

Nadżerka to niepozorna mała ranka, która tworzy się w pochwowej części szyjki macicy. Przypomina niewielką plamkę na błonie śluzowej, ma czerwony kolor i nierówną powierzchnię. Najczęściej występuje u kobiet 25-35 letnich, ale może wystąpić znacznie wcześniej. Jest ona następstwem zapalenia szyjki macicy, które rozwinęło się wskutek zakażenia bakteriami. Nadżerka może tez być następstwem urazu mechanicznego w czasie porodu lub poronienia. Zwykle nie daje żadnych objawów. Ale niekiedy mogą pojawić się białe, żółte lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Mogą również wystąpić plamienia miedzy miesiączkami, po stosunku oraz bóle w dole brzucha. Nadżerka zazwyczaj wykrywana jest podczas badania ginekologicznego. Aby zdiagnozować stan nadżerki wykonywane jest badanie cytologiczne lub kolposkopia. Przy niewielkich zmianach stosuje się leczenie farmakologiczne, a jeśli to nie przynosi poprawy, zmiany smaruje się specjalnym preparatem, wypala prądem, zamraża ciekłym azotem lub usuwa falami świetlnymi.

Stan zapalny

Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych dróg rodnych są drobnoustroje chorobotwórcze, chlamydia lub grzyby. Stanom zapalnym sprzyjają również częste zmiany partnerów. Źródłem zakażenia jest pochwa, skąd bogata flora bakteryjna lub wirusowa atakuje szyjkę macicy. Pierwszym objawem są upławy, czasem krwawienia między miesiączkowe. Zapalenie można rozpoznać, oglądając szyjkę we wzierniku - jeżeli doszło do infekcji, jest ona zaczerwieniona, niekiedy lekko przerośnięta. Diagnostykę dopełniają rozmazy i posiewy pobrane z szyjki macicy. W leczeniu stosuje się leki dopochwowe, antybiotyki a niekiedy leki hormonalne. Nieleczone zapalenie może przenieść się na dalsze odcinki dróg rodnych.

Torbiele Nabotha

Są to niewielkie pojedyncze lub mnogie zmiany przypominające pęcherzyki wypełnione treścią śluzową, występujące na szyjce macicy. . Powstają na skutek zatkania gruczołów wytwarzających śluz. Powstają najczęściej w trakcie samoistnego gojenia się nadżerki, kiedy nabłonek wielowarstwowy płaski zostaje zastępowany nabłonkiem walcowatym. Zatyka on wówczas gruczoły, śluz nie ma więc ujścia i gromadzi się powodując powstanie torbielek. Są to zmiany łagodne, nie dające żadnych objawów i najczęściej nie wymagające leczenia. Jeśli lekarz decyduje się na usunięcie torbieli, nakłuwa ją usuwa zawartość, a następnie opróżniona torbielka przymrożona jest ciekłym azotem (krioterapia) lub wypalana laserem lub za pomocą elektrokoagulacji. Torbiele mają tendencję do nawrotów.

Nowotwór

Rak szyjki macicy zajmuje pierwsze miejsce pod względem występowania nowotworów narządu rodnego. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV . Wirus ten występuje powszechnie we wszystkich populacjach na całym świecie, około połowa ludzi w jakimś punkcie swojego życia ulega zakażeniu HPV. W początkowej fazie rak nie daje żadnych objawów. W miarę rozwijania się choroby mogą pojawić się nietypowe krwawienia miedzy miesiączkami, po stosunku, w menopauzie, bóle w podbrzuszu. Lekarz wykonuje cytologię i kolposkopię, a następnie pobiera materiał do badania histopatologicznego. Leczenie uzależnione jest od stanu zaawansowania choroby.

Nie należy lekceważyć żadnych, nawet najmniejszych sygnałów, które nas niepokoją. Konieczna jest przynajmniej raz w roku wizyta u ginekologa i badanie cytologiczne. Zbyt wiele kobiet umiera - codziennie co piąta z nas.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. dora (Gość)

    mam pęcherzyk ze sluzem w szyjce macicy i ten artykuł dużo mi pomógł