Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego to schorzenia pierwotnie dotyczące dróg oddechowych lub będące powikłaniem w przebiegu innych chorób.

Z fizjologicznego punktu widzenia dzieli się je na obturacyjne, które są związane z ograniczonym przepływem powietrza (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli) oraz restrykcyjne, związane ze zmniejszeniem czynnościowej pojemności płuc (np. sarkoidoza, pylica, gruźlica, nowotwory).

Główne objawy występujące w schorzeniach układu oddechowego to kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, podwyższona temperatura ciała, pocenie się, odksztuszanie wydzieliny ropno-śluzowej, świsty, krwioplucie i sinica.

zależności od typu schorzenia, leczenie może obejmować m.in. antybiotykoterapię, drenaż, oklepywanie, aerozole rozrzedzające wydzielinę, inhalacje, środki wykrztuśne, chemioterapię i przeszczep płuc.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. monika (Gość)

    Większość chorób układu oddechowego bierze się z niewyleczonego kaszlu. Ja zawsze leczę objawy choroby do końca, później właśnie może pojawić się zapalenie gardła, krtani czy co gorsza. Podobnie jest z katarem. Dobrze jest stosować ziołowe lekarstwa np dicotuss, kaszel po nim mija po kilku dniach