Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Choroby zabijające Polaków

Statystyczny Polak żyje krócej niż statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej. Co roku umiera nas około 370 tys., w tym 7,2 tys. osób ginie w wypadkach komunikacyjnych, a 6,8 tys. odbiera sobie życie. A jakie choroby zabijają nas najczęściej?

Na bazie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego opracowano ponury ranking 10 chorób, które rocznie zabierają życie 220 tys. Polaków, odpowiadając za ponad 60 proc. wszystkich zgonów w kraju. Schorzenie z samego szczytu tej czarnej listy zabije co czwartego z nas.

10. Rak piersi – ok. 5,2 tys. zgonów rocznie

Co półtorej godziny jedna kobieta w Polsce umiera na raka piersi. To najczęstszy nowotwór okresu pomenopauzalnego i najgroźniejszy zabójca kobiet w średnim wieku. Odpowiednia profilaktyka pozwala na wykrycie guza w początkowym stadium rozwoju, a im mniejszy guz, tym mniejsze prawdopodobieństwo przerzutów. Wczesne wykrycie i wdrożenie specjalistycznego leczenia zwiększa szansę na uratowanie życia. Jednak mimo coraz powszechniejszych kampanii społecznych, w Polsce na badania mammograficzne zgłasza się tylko nieco powyżej 30% pań.

9. Rak żołądka – ok. 5,6 tys. zgonów rocznie

Choć badania wskazują na stały spadek umieralności na raka żołądka w Polsce, wciąż należymy do krajów o najwyższej zachorowalności na ten typ nowotworu. Rak żołądka nie daje wczesnych charakterystycznych objawów, dlatego w momencie wykrycia jest już najczęściej w zaawansowanym stadium. W Polsce po diagnozie 18% chorych przeżywa średnio 5 lat.

8. Nadciśnienie tętnicze – ok. 5,9 tys. zgonów rocznie

Stres, brak ruchu, nieodpowiednia dieta i używki to podstawowe czynniki rozwoju choroby nadciśnieniowej. Dotyka ona ponad jedną trzecią dorosłych Polaków. Początkowo przebiega podstępnie, nie dając objawów aż do chwili osiągnięcia niebezpiecznego poziomu. Podwyższone ciśnienie tętnicze stwierdzane jest często przypadkowo, podczas rutynowych pomiarów w gabinecie lekarskim. Oznacza to, że choroba może powoli i przewlekle uszkadzać ściany naczyń, powodując przedostawanie się krwi do różnych tkanek.

Ogromną większość (85%) przypadków nadciśnienia można wyleczyć niefarmakologicznie - poprzez zmianę diety i trybu życia. Nieleczona, choroba nadciśnieniowa może prowadzić do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, niewydolności nerek, a także uszkodzeń wzroku i innych narządów.

7. Cukrzyca – ok. 6,5 tys. zgonów rocznie

Mimo, że zdiagnozowanie cukrzycy nie należy do trudnych, choroba ta jest wykrywana stosunkowo późno. Według statystyk tylko w Polsce cierpi na nią ponad 2 miliony osób, z czego 40% nawet tego nie podejrzewa. Cukrzyca typu II rzadko daje jakiekolwiek objawy, a gdy ciało zaczyna już wysyłać niepokojące sygnały, uszkodzenia organizmu są często nieodwracalne. Do głównych powikłań cukrzycowych należą przede wszystkim uszkodzenia siatkówki oka, nerek, nerwów ruchowych i czuciowych, zmiany miażdżycowe, uszkodzenia naczyń tętniczych w obrębie nóg, a u mężczyzn nawet impotencja.

6. Zapalenie płuc – ok. 8,7 tys. zgonów rocznie

To niewiarygodne, że w dzisiejszych czasach zapalenie płuc wciąż zbiera tak ogromne żniwo. Problem w największym stopniu dotyczy osób starszych, u których odnotowuje się szczególną podatność na choroby dolnego odcinka dróg oddechowych, a współistniejące dolegliwości utrudniają skuteczną antybiotykoterapię.

5. Rak jelita grubego – ok. 9,7 tys. zgonów rocznie

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów i drugi co do częstotliwości występowania w Polsce. Rozwija się przez długi czas bez znaków ostrzegawczych i to czyni go tak niebezpiecznym. Wcześnie wykryty daje prawie 100% szans na wyleczenie. Badania profilaktyczne wciąż są jednak tematem tabu i zmiany najczęściej wykrywa się w bardzo zaawansowanym stadium. Wtedy szanse na wyleczenie są już minimalne. Badania profilaktyczne powinna wykonywać zasadniczo każda osoba już po 35 roku życia.

4. Rak płuca – ok. 21 tys. zgonów rocznie

Rak płuca to najczęstszy nowotwór złośliwy, który rocznie zabiera życie 1,3 mln osób na całym świecie. Pod względem zachorowalności, Polska na tle krajów europejskich bije rekordy, co można wytłumaczyć faktem, iż obecnie pali ok. 30 proc. społeczeństwa. Niepokojące jest również to, że zastraszająco szybko rośnie u nas współczynnik umieralności kobiet.

3. Miażdżyca – ok. 30 tys. zgonów rocznie

Wraz z wiekiem nasze naczynia krwionośne starzeją się i twardnieją. Gdy są zdrowe przypominają elastyczne rurki, których wewnętrzne ścianki są gładkie. Jeśli we krwi krąży zbyt dużo "złego" cholesterolu (LDL), jego cząsteczki oraz sole wapienne osadzają się na ścianach tętnic w postaci złogów cholesterolowych, czyli tzw. blaszki miażdżycowej. To powoduje zwężanie się i usztywnianie naczyń, a w efekcie niedotlenienie serca.

2. Udar mózgu - ok. 35 tys. zgonów rocznie

W Polsce notuje się około 75 tys. przypadków zachorowań rocznie, z czego około 30 tys. osób umiera. Udar mózgu jest główną przyczyną niesprawności wśród osób po 40. roku życia. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, w kwestii leczenia i rehabilitacji poudarowej pozostajemy niestety na szarym końcu.

1. Choroba niedokrwienna serca – ok. 90 tys. zgonów rocznie

W większości przypadków choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe. Polega na niedostatecznym ukrwieniu serca, a co za tym idzie niewystarczającym zaopatrzeniu serca w tlen. Choroba niedokrwienna wraz ze swoimi następstwami takimi jak zawał i niewydolność serca to czołowy zabójca w Polsce, odpowiedzialny za 25% wszystkich zgonów. I choć osiągnęliśmy spory postęp w leczeniu zawału, umieralność z powodu chorób układu krążenia jest u nas nawet o 70% wyższa niż w krajach Unii Europejskiej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość