Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Chroń dziecko przed lekami

Każdego roku, 1 na 150 dwulatków trafia na ostry dyżur z powodu przypadkowego przedawkowania leków – to aż o 20% więcej niż jeszcze kilka lat temu.

„Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak niebezpieczne jest zostawianie leków w zasięgu dziecka” - mówi dr Dan Budnitz, dyrektor programu dotyczącego bezpieczeństwa leków wprowadzonego przez Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC).

CDC podjęło inicjatywę mającą na celu uświadamianie rodziców o konsekwencjach niedopatrzeń w zakresie przechowywania lekarstw i apeluje między innymi o następujące środki zapobiegawcze:

  • przechowywanie leków w miejscach, które są niedostępne i niewidoczne dla dzieci;
  • traktowanie wszelkich medykamentów jako potencjalnie niebezpieczne. Nawet witaminy i leki sprzedawane bez recepty mogą stanowić śmiertelne ryzyko lub prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów;
  • dokładne zamykanie fiolek z pigułkami o dokręcanie butelek z substancjami płynnymi;
  • uczenie dzieci, że lekarstwa są niebezpieczne – w przypadku choroby dziecka, karygodnym błędem jest porównywanie lekarstw do cukierków i nagradzanie ich za przyjęcie leku;
  • przypominanie odwiedzającym nas osobom, by nie trzymały żadnych leków w torebkach i płaszczach pozostawionych bez nadzoru.

Do niebezpiecznych incydentów dochodzi zazwyczaj w chwili, gdy rodziców nie ma w pobliżu. Pamiętajmy o naturalnej ciekawości dzieci. Kolorowe pigułki i szeleszczące opakowania do dla nich wyjątkowo interesujące znaleziska.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość