Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Chroniczne zmęczenie

Apatia, brak energii, problemy z zaśnięciem i uczucie osłabienia zaraz po przebudzeniu to podstawowe symptomy zespołu chronicznego zmęczenia. Jeśli od ponad 6 miesięcy obserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Zespół chronicznego zmęczenia nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. Przy dzisiejszym tempie życia, oczywistymi winowajcami mogą być stres i niedobór snu, które osłabiają koncentrację i zaburzają zdolności regeneracyjne organizmu. Zdarza się jednak, że u podstaw przewlekłego braku energii leżą poważniejsze zaniedbania, a nawet zagrażające życiu choroby.

Oto możliwe przyczyny:

1. Bezdech senny

Bezdech to zakłócenie oddechowe wystepujące w czasie snu. Dochodzi do krótkiego ustania wentylacji płuc, które może powtarzać sie nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Niewystarczające natlenienie mózgu skutkuje nadmierną sennością w ciągu dnia, bólami głowy, zaburzeniami ze strony układu krążenia i nadciśnieniem tętniczym.

Rada: Bezdech najczęściej dotyka palaczy i osoby otyłe, zwłaszcza mężczyzn w średnim wieku. Jeśli twój partner zauważył u ciebie niespokojny sen, a także głośne, nieregularne chrapanie, po którym następuje cisza i wyraźne ruchy klatki piersiowej, zgłoś się do lekarza. Dostępne są urządzenia, które utrzymują stałe dodatnie nosowe ciśnienie w drogach oddechowych.

2. Depresja

Mówi się, że depresja to choroba duszy, ale ciało cierpi nie mniej. Zaburzenia depresyjne są właściwie jednym z najczęstszych powodów chronicznego zmęczenia.

Rada: Jeśli prócz nieustannego zmęczenia i braku energii odczuwasz przygnębienie i niewytłumaczalny lęk lub zauważyłeś brak apetytu, bóle głowy i problemy z zaśnięciem, zgłoś się do poradni psychologicznej. Odpowiednio dobrane leki poprawiąją ci nastrój i samopoczucie.

3. Niedoczynność tarczycy

Tarczyca to gruczoł, który kontroluje metabolizm, a zatem całokształt procesów związanych z przemianą energii w komórkach. Kiedy dochodzi do niedoczynności, procesy przemiany dostarczonego paliwa w energię ulegają spowolnieniu, stąd uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, i trudności w koncentracji.

Rada: Niedoczynności tarczycy zazwyczaj towarzyszy zwiększenie masy ciała, stany depresyjne, łamliwość włosów, uczucie chłodu i suchość skóry. Jeśli zauważyliście takie objawy, koniecznie udajcie się do lekarza, który skieruje was na odpowiednie badania krwi i w razie potrzeby, przepisze syntetyczne hormony pobudzające prace tarczycy.

4. Anemia

Anemia jest bardzo czestym sprawcą chronicznego zmęczenia u kobiet. Ciąża, karmienie piersią, comiesięczna utrata krwi, a także dieta wegetariańska prowadzą do niedoborów żelaza, które reguluje proces natleniania krwi i wszystkich narządów.

Rada: Jeśli chronicznemu zmęczeniu towarzyszą brak koncentracji, bladość skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, należy wykonać badanie poziomu żelaza w surowicy. Jesli wyniki wykażą znaczny niedobór, lekarz prawdopodobnie przepisze ci odpowiednia suplementację i zaleci dietę bogata między innymi w mięso, fasolę i skorupiaki.

5. Nieodpowiednia dieta

Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze lub zbyt niskie dawki kalorii skutkują zmęczeniem i brakiem wigoru. Zbilansowana dieta pozwala utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie i dostarcza organizmowi tyle energii, ile potrzebuje przy określonym trybie życia.

Rada: Nigdy nie pomijaj śniadania! Twoje posiłki powinny składać się z białka i węglowodanów złożonych (pełne ziarna, warzywa bogate w skrobię i warzywa strączkowe), które są długo trawione i stanowią główne paliwo dla naszego organizmu. W ciągu dnia nie zapominaj o zdrowych przekąskach, które utrzymają odpowiedni poziom energii między większymi posiłkami.

6. Choroby kardiologiczne

Choroby serca dotykają nie tylko osoby starsze. Przewlekłe osłabienie lub zmęczenie pojawiające się nagle w trakcie wykonywania prac o niskim natężeniu wysiłku mogą świadczyć o zaburzeniach kardiologicznych, takich jak arytmia czy niewydolność krążenia.

Rada: Zmęczenie, niepokojące kołatanie serca lub duszności pojawiające się w trakcie nawet niewielkiego wysiłku są sygnałem do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

7. Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego najczęściej objawia się nieznośnym, piekącym bólem, jednak nie we wszystkich przypadkach występują tak oczywiste symptomy. Czasami jedynym objawem jest nadmierna męczliwość lub senność, a to utrudnia diagnozę.

Rada: Dla zakażenia układu moczowego charakterystyczna jest też gorączka, bóle głowy i częstomocz. Jeśli podejrzewasz, że powodem twojego zmęczenia jest infekcja, zgłoś się do lekarza po skierowanie na badanie moczu lub poproś w laboratorium o odpłatne wykonanie analizy. Jeśli badanie wykaże obecność bakterii, konieczny będzie antybiotyk.

8. Cukrzyca

Glukoza, która powstaje w przewodzie pokarmowym ze znajdujących się w pożywieniu cukrów złożonych, jest podstawowym żródłem energii. W zdrowym organizmie, przenika ona do krwi, a z nią do komórek organizmu. U osoby chorej na cukrzycę, część glukozy, zamiast trafiać do komórek, pozostaje we krwi, a wraz z nią trafia do nerek. By pozbyć się nadprogramowego cukru, nerki produkują większe ilości moczu, co w rezultacie prowadzi do odwodnienia organizmu i przewlekłego zmęczenia.

Rada: Jeśli zmęczeniu towarzyszą zawroty głowy, częstomocz i nadmierne pragnienie, konieczne będą badania w kierunku tolerancji glukozy. Terapia insulinowa, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pozwalają cukrzykom wieść normalny tryb życia.

9. Odwodnienie

Odwodnienie daje o sobie znać w postaci zmęczenia, rozdrażnienia i widocznego spowolnienia procesów życiowych. Woda reguluje temperaturę ciała i jest niezbędna do prawidłowego przebiegu przemian energetycznych w organizmie. Jej długotrwały niedobór może prowadzić do utraty świadomości, uszkodzenia organów wewnętrznych, a nawet śmierci.

Rada: Przeciętnie, dorosły człowiek o umiarkowanej aktywności fizycznej, powinien dostarczać organizmowi około trzech litów płynów dziennie. Połowa powinna być uzupełniana w postaci napojów, a druga pochodzi z pokarmu. Objawy odwodnienia to osłabienie, ciemny kolor moczu oraz zwiotczenie skóry. Uzupełniaj płyny regularnie, zwłaszcza w przypadku wymiotów, biegunek, intensywnego wysiłku fizycznego i upałów.

10. Kofeina

Znamy i cenimy pobudzające właściwości kofeiny. Należy jednak pamiętać, że spożyta w zbyt dużych ilościach może powodować rozdrażnienie i bezsenność, które prowadza z kolei do przemęczenia i spadku koncentracji.

Rada: Kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Jej źródłami są również herbata i kakao. Zwróć też uwagę na etykiety napojów i skład chemiczny przyjmowanych leków. Jeśli rzeczywiście dostarczasz organizmowi zbyt dużej dawki kofeiny, ograniczaj ją stopniowo. Nagła abstynencja może wywołać bóle głowy, uczucie znużenia i senność.

11. Zaburzenia snu związane z pracą zmianową

Dobowe zmiany światła i temperatury regulują cykliczny charakter aktywności i snu. Praca zmianowa zakłóca twój rytm biologiczny, więc może być przyczyną nieustannego zmęczenia. Kiedy ty musisz być na nogach, mózg dostaje sygnał o zakończeniu dnia, a kiedy przeznaczasz czas na sen, pobudzony przez światło organizm jest w gotowości do działania.

Rada: Podstawowym krokiem jest wyeliminowanie wszelkich źródeł światła z pomieszczenia, w którym spisz (zwłaszcza budzików elektronicznych). Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczna będzie pomoc farmakologiczna.

12. Alergie pokarmowe

Ostatnio coraz częściej mówi się o związku między alergiami pokarmowymi a zespołem permanentnego zmęczenia. Według niektórych lekarzy, nietolerancja niektórych składników pokarmowych może powodować senność po posiłku, a nawet trwałe znużenie.

Rada: Spróbuj eliminować poszczególne produkty ze swojej diety i obserwuj reakcje. Jeśli zmęczeniu towarzyszą zmiany skórne, duszności i objawy żołądkowo-jelitowe, nie eksperymentuj i zgłoś się natychmiast do lekarza. Testy pozwolą zorientować się, co konkretnie jest przyczyną alergii.

13. Fibromialgia

Fibromialgia to przewlekła choroba charakteryzująca się rozległymi bólami kostno-mięśniowymi. Towarzyszą jej chroniczne zmęczenie i problemy ze snem.

Rada: Dla fibromialgii charakterystyczne jest występowanie bolesnych punktów, rozmieszczonych symetrycznie na całym ciele i wrażliwych na ucisk. Jeśli sen nie przynosi ci wypoczynku, a po przebudzeniu odczuwasz bolesną sztywność mięśni i stawów, nie zwlekaj z wizyta u reumatologa. Chorym na fibromialgię zazwyczaj podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają dolegliwości.

14. Wirusowe zapalenie wątroby

Nie każda osoba chora na wirusowe zapalenie wątroby ma zażółconą skórę i białka oczu. Najczęstszymi objawami są właśnie zmęczenie, osłabienie i brak energii.

Rada: Jeśli zapalenie przebiega bezobjawowo (zwłaszcza w przypadku typu C), można je zdiagnozować tylko na podstawie badania krwi. Symptomy, takie jak senność, biegunki, wstręt do tłustych potraw i pulsujący ból w prawym podżebrzu (zwłaszcza po posiłku) powinny jednak zwrócić twoją uwagę i należy o nich poinformować lekarza.

15. Borelioza

Borelioza to wielonarządowa choroba bakteryjna przenoszona na człowieka przez kleszcze. Stadium infekcji przewlekłej daje różne objawy u różnych osób, ale wspólnym mianownikiem prawie zawsze są zmęczenie, osłabienie, ociężałość i pogorszenie kondycji fizycznej.

Rada: Ukąszenie kleszcza nie zawsze zostaje zauważone, a charakterystyczny rumień nie musi występować. Podstawą do zlecenia badania krwi (tzw. testu Western-blot w klasach IgG i IgM) są między innymi objawy takie jak: gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, zaburzenia słuchu, drętwienie kończyn, chroniczne zmęczenie, skurcze mięśni, miejscowy paraliż, bóle głowy i sztywność stawów. Jeśli wiesz o ukąszeniu i odczuwasz przewlekłe zmęczenie, zgłoś się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. basia (Gość)

  Nieodpowiednia dieta ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie, wystarczy że brakuje nam jakiegoś minerału w organiżmie i wszystko leci. Ludzki organizm to niesamowita maszyna i nie da się jej oszukać jeżeli już to na krótką metę.

 2. ona (Gość)

  mam niedoczynnosc tarczycy.niby nic a juz bardzo dziala na reszte organizmu.dostalam hormony ale ich  dawke trzeba ustawic.

 3. zielony jeż (Gość)

  Ja mam depresję i właśnie chroniczne zmęczenie przy niej, duże zmęczenie. I jakoś psychiatrzy nie potrafią mi ustawić leków. Takich mamy specjalistów w Polsce...  Byłem też w szpitalu psychiatrycznym. Tam znęcano się nad pacjentami.
  craft@tlen.pl

 4. hashimoto (Gość)

  Chronicznie zmęcoznym i z depresjami radzę sprawdzić tarczycę. Czasami to główna przyczyna dziesiątek dolegliwości. I bez przyjmowania hormonu tarczycyu (bardzo tani) Wam się nie polepszy.

 5. robale (Gość)

  Autor zapomniał o problemie pasożytów,ktore także mogą powodować zmęczenie,apatie i choroby psychiczne,a często są bagatelizowane przez lekarzy.

 6. Kasza (Gość)

  A ja radze zgłębić temat "glutenu" i jego nietolerancji - zadziwiające wyniki badan.

 7. Yelonek

  ale można wszystkiemu zaradzić! By z sensem poukładać sobie życie , trzeba być spokojnym , więc wyciszenie , joga, pilates , albo dla miłośników ćwiczeń aerobowych klasyczne biegi :) , medytacja itd.. albo nervomix control ziołowy lek na wyciszenie :) kiedy już zdobędziemy dostateczny pułap tego co zamierzaliśmy a mianowicie spokój , możemy iść dalej :) badania profilaktyczne , tak z ręką na sercu ktośkolwiek z was robi to regularnie ? raczej nie..więc kiedy zrobimy te dwie rzeczy możemy walczyć dalej.. po to by wykluczyć chroniczne zmęczenie , stres i złość.. bo szkoda czasu na zamartwianie się kiedy tyle jeszcze przed nami ;)

 8. Man1903Gype (Gość)

  Podpisuję się pod wszystkim co powyżej obiema rękoma.  u230326 - Warto sprawdzić:

 9. Detramax

  Polecam Actibion Energia, który składa się z ekstraktu z korzenia żeń-szenia, nasion guarany i z liści zielonej herbaty, dzięki czemu wspomaga sprawność umysłową i koncentrację. Jego skład uzupełniony jest o magnez, niacynę, żelazo czy kwas pantotenowy, które obniżają uczucie zmęczenia.

  http://www.actibion.pl/