Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ciekawy efekt pigułki

Źle dobrana antykoncepcja jest w stanie zniweczyć życie seksualne, ale jej wpływ na związek dwojga ludzi może również wyjść poza sferę intymną.

Niektórzy naukowcy stanowczo zaprzeczają, jakoby stosowanie antykoncepcji hormonalnej mogło mieć jakikolwiek wpływ na siłę pożądania, ale większość kobiet przyjmujących pigułki faktycznie odczuwa zmiany w libido – zarówno jego spadek, jak i wzrost.

Dr Craig Roberts z Uniwersytetu Stirling twierdzi na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną odczuwają mniejszą satysfakcję z seksu i postrzegają swoich partnerów jako mniej atrakcyjnych seksualnie.

Wykazał natomiast, że te same kobiety wyżej oceniały wierność i wsparcie oferowane im przez partnerów, przez co postrzegały ich jako lepszych kandydatów do stałego związku.

To jednak nie wszystko. Hormony zawarte w pigułce mogą również wpływać na to, jakich mężczyzn uważamy za atrakcyjniejszych pod względem fizycznym. Poprzednie badania wykazały, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną większym zainteresowaniem darzą panów o chłopięcym wyglądzie niż tych o wyraźniej zarysowanych cechach męskich.

Roberts konkluduje, że pigułka może zaburzać sposób, w jaki kobiety postrzegają swoich partnerów – zarówno na ich korzyść, jak i niekorzyść. Sugeruje wręcz, by odstawiły tabletki na kilka miesięcy przed tak ważnymi decyzjami jak ślub czy zakończenie długiego związku w celu upewnienia się, że ich uczucia nie są sterowane przez hormony.

Co sądzicie o takich zaleceniach?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość