Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ciemieniucha

Ciemieniucha to powszechna przypadłość występująca u niemowląt na skutek przejściowych zaburzeń w pracy gruczołów łojowych. Zmiany w postaci drobnych, żółtawych łusek pojawiają się głównie na owłosionej skórze głowy, ale mogą być również widoczne przy nosku.

Ciemieniucha nie jest bolesna ani swędząca, wymaga prostych zabiegów kosmetycznych i ustępuje około 3. Miesiąca życia po uregulowaniu się gospodarki hormonalnej dziecka. Należy podkreślić, że ciemieniucha jest naturalną reakcją organizmu i nie powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka.

Objawy i przebieg

Zapowiedzią ciemieniuchy są zdobne, ledwie widoczne białe, łuszczące się plamki na skórze głowy, które mogą pojawić się w 3-6 tygodniu życia dziecka. To najlepszy moment, by rozpocząć łagodne działania pielęgnacyjne.

Następnie łuski przyjmują ciemnożółtą barwę, stają się wyraźnie wyodrębnione, przypominając duży łupież, i mogą pokrywać dużą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Ciemieniucha wygląda dość nieestetycznie, ale nie powoduje żadnych dolegliwości i ustępuje po kilku tygodniach, nie pozostawiając śladów.

Czasami zmiany powracają nawet u dużo starszych dzieci i wymagają ponownych czynności pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że zmiany, które utrzymują się powyżej kliku miesięcy i dają objawy w postaci swędzenia nie są ciemieniuchą, lecz najprawdopodobniej symptomem alergii lub stanów zapalnych skóry.

Postępowanie

Usuwanie ciemieniuchy wymaga codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, które polegają głównie na nawilżaniu skóry głowy oliwką, stosowaniu specjalnych środków myjących dla niemowląt i delikatnym wyczesywaniu łusek miękką szczoteczką.

Ciemieniuchy nie wolno rozdrapywać, a postępowanie należy indywidualnie konsultować z pediatrą. Maści i specyfiki stosowane przez inne mamy i polecane jako skuteczne niekoniecznie są wskazane dla każdego dziecka, więc bezwzględnie należy unikać eksperymentów w tym zakresie.

Aleksandra Banasik

Tematy: niemowlę, dziecko, pielęgnacja noworodka

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość