Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Co może „zaważyć” na karierze?

Kobiety, które obsesyjnie przejmują się swoim wyglądem i wagą zatruwają nie tylko swoje życie osobiste. Okazuje się, że na niskiej samoocenie cierpią też ich kariery zawodowe.

Kiedy kobieta nieustannie ocenia swój wygląd, zaczyna myśleć o sobie w trzeciej osobie. Łatwo ulega wtedy wyobrażeniom o tym, co myślą o niej inni i są to przeważnie uwagi skrajnie krytyczne, tłumaczy psycholog Linda Papadopoulos.

1 na 5 kobiet przyznaje, że przesadne skupianie się na kilogramach zakłóca jej życie codzienne. Jednak taka obsesja nie ogranicza się jedynie do sfery osobistej. Na szali jest również życie zawodowe i kariera. W badaniu przeprowadzonym przez Dove, prawie połowa spośród 445 ankietowanych kobiet przyznała, że czuje się mniej kompetentna w miejscu pracy ze względu na swoją wagę. Co więcej, 15% przyznało, że obsesja na punkcie wyglądu stała się przeszkodą w ich karierze zawodowej.

W USA odnotowano podobne zjawisko. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym na Florydzie wynika, że nadwaga ma niekorzystny wpływ na poziom zatrudnienia i płace kobiet. Panie, które ważą ok. 11 kg więcej niż wynosi średnia krajowa waga, zarabiają przeciętnie o $14,000 rocznie mniej. Jedno z islandzkich badań wykazało z kolei, że u panów tendencja jest dokładnie odwrotna i ich kariery korzystają na kilku dodatkowych kilogramach.

„Jest coś w zachodnich społeczeństwach, co zdaje się karać kobiety za nadwagę” - mówi Edward Norton, profesor z Uniwersytetu Michigan. Wy też macie takie wrażenie?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość