Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cudowny eliksir młodości

Rapamycyna – nazwana lekiem wiecznej młodości – została zastosowana przez amerykańskich naukowców do przeprowadzenia niezwykłego badania, mającego na celu przedłużenie żywotności komórek u dzieci dotkniętych zespołem progerii Hutchinsona-Gilforda.

Progeria jest rzadką chorobą genetyczną, zwana potocznie zespołem przedwczesnego starzenia się. Dzieci dotknięte zespołem Hutchinsona-Gilforda tracą włosy, brwi i rzęsy, ich wzrost jest wyraźnie ograniczony, a skóra szybko pokrywa się zmarszczkami. Średnia długość życia osób z progerią wynosi 13 lat.

Mechanizm powstawania choroby odkryto stosunkowo niedawno. Nieprawidłowe białko zwane progeryną gromadzi się nadmiernie w komórkach organizmu, powodując ich degeneracje i przedwczesne starzenie. W badaniu wykazano, że rapamycyna jest w stanie odwracać ten proces, nie tylko powstrzymując przedwczesne starzenie, ale również naprawiając defekty.

Choć działanie rapamycyny wykazano jedynie na osobie dotkniętej progerią, naukowcy wierzą, że lek może nieść korzyści dla całego społeczeństwa. Progeryna w niewielkim stopniu gromadzi się również w komórkach osób zdrowych, jako produkt uboczny normalnego funkcjonowania komórkowego. Nasze ciała są w stanie go usuwać, ale z wiekiem umiejętność ta drastycznie słabnie. Autorzy badania twierdzą, że stymulacja tego procesu może przedłużyć życie nawet o ponad 10 lat.

Odkrycie sekretu wiecznej młodości staje się coraz bardziej realne. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na odwrócenie procesu starzenia się komórek organizmu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość