Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cudowny lek z jeleniego poroża

Jest szansa, że jelenie rogi choć po części stracą swoją negatywną konotację. Wrocławscy naukowcy jako pierwsi na świecie wyhodowali na skalę przemysłową komórki macierzyste z poroża i planują zrewolucjonizować rynek kosmetyczno-farmaceutyczny.

Na całym świecie zakłada się specjalne hodowle w celu pozyskania pantów, czyli nieskostniałego jeszcze poroża jelenia szlachetnego. W Azji istnieją liczne zakłady farmaceutyczne specjalizujące się w produkcji kosmetyków oraz suplementów diety, leków przeciwzapalnych i preparatów wzmacniających dla sportowców na bazie pantokryny – wyciągu z poroża, któremu przypisuje się nieskończenie wiele właściwości.

Nasi rodzimi naukowcy odkryli natomiast, że nie ma potrzeby okaleczania zwierząt, gdyż z poroża wystarczy wyhodować komórki macierzyste, które są "nieśmiertelne" i dają początek wszystkim elementom, z jakich jest zbudowane później poroże. Jedna próbka daje miliardy nowych komórek, które mogą się różnicować we wszystkie rodzaje tkanek: nabłonkową, łączną, mięśniową i nerwową, a współautor badania dr hab. Marek Cegielski twierdzi, że efekty eksperymentalnych przeszczepów u gryzoni i koni sportowych dały tak oszałamiające efekty, że trudno szukać drugiego tak silnie regenerującego naturalnego leku.

Poprzez pobudzanie komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny, wszczepione komórki pozyskane z poroża regenerowały uszkodzoną chrząstkę, kości oraz przyśpieszały gojenie się ran i owrzodzeń. - Te komórki wydają się nie mieć ograniczeń: regenerują chrząstkę, która w normalnych warunkach się nie odradza oraz kości i skórę - mówi dr Wojciech Dziewiszek z Katedry i Zakładu Farmakologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Sukces badań skłonił wrocławskich naukowców do stworzenia firmy Stem Cells Spin, która już w najbliższych miesiącach zamierza wypuścić na rynek serię preparatów pobudzających porost włosów i silnie regenerujących kremów do skóry dojrzałej. Później mają pojawić się specyfiki wspomagające medycynę regeneracyjną, m.in. w leczeniu stanów zapalnych, atopowego zapalenia skóry, a także trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość