Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cukier sprzyja dentystom

I to bynajmniej nie dlatego, że powoduje ubytki. Mannitol, polihydroksylowy alkohol cukrowy, jest nadzieją na bezbolesne borowanie dla nieszczęśników, którzy nie reagują na standardowe znieczulenie stomatologiczne.

W 40% przypadków podstawowych procedur dentystycznych, znieczulenie nie przynosi pożądanych rezultatów. Lekarze odkryli jednak, że połączeniem leku znieczulającego z prostym alkoholem cukrowym skutecznie zmniejsza odczuwalność bólu, dając tym samym nadzieję pacjentom, dla których najzwyklejsze borowanie często okazywało się torturą.

Jak wynika z artykułu opublikowanego w najnowszym wydaniu Anesthesia Progress, mannitol pomaga otworzyć membranę, która chroni włókna nerwowe pod zębem i pozwala anestetykowi wniknąć do wewnątrz. Co więcej, pod względem budowy chemicznej, mannitol jest bardzo podobny do sorbitolu, organicznego związku chemicznego powszechnie stosowanego jako substancja słodząca do żywności. Oznacza to, że nie stanowi zagrożenia i zostaje szybko wydalony z organizmu.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanu Ohio, wstrzyknięcie mannitolu waz z regularnym anestetykiem pomogło złagodzić ból u 40 pacjentów, którzy nie reagowali prawidłowo na standardowe znieczulenie składające się z lidokainy i epinefryny.

Odkrycie amerykańskich dentystów jest szczególnie ważne w obliczu faktu, że zbyt duże dawki lidokainy mogą powodować zawroty i bóle głowy, zaburzenia widzenia i inne skutki uboczne. Mannitol może pozwolić stomatologom na obniżenie dawek lidokainy bez zmniejszania skuteczności znieczulenia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gość (Gość)

    Ciekawe kiedy wprowadzą to do Polski. Ja na chwilę obecną znieczulam się u swojego dentysty w Krainie Uśmiechu metodą bezigłową -the Wand.

  2. KrysiaTamborska

    Świetny artykuł, polecam również mojego dentystę stomatologialis.com

  3. piok27

    Medycyna to dość obszerna dziedzina. Tutaj mam na myśli liczbę specjalistów, a potrzebuję skonsultować się z bardzo dobrym stomatologiem. Poprzez stronę https://www.morzeusmiechu.pl/pl/cennik dowiedziałem się o pewnym gabinecie, ale nie mogę wyszukać żadnych opinii na jego temat. Czy ktoś może mi udzielić pomocy w wyborze stomatologa?