Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cukier uzależnia jak kokaina

Wiemy, że cukier w zbyt dużych ilościach nam nie służy, ale amerykańscy naukowcy idą o krok dalej, twierdząc, że produkty zawierające cukier są tak uzależniające jak kokaina i nikotyna.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeprowadzono prawie 30 badań poświęconych wpływowi cukru na mózg. Dowody na uzależniający charakter wysokocukrowych produktów są według naukowców tak przytłaczające, że problem nie może być już dłużej ignorowany.

Nora Volkow, dyrektor Narodowego Instytutu Uzależnień Narkotykowych, twierdzi, że dowiedziono ogromnych podobieństw między działaniem narkotyków i jedzenia na te same obszary mózgu.

W badaniu wykazano, że u osób cierpiących na obżarstwo napadowe czy kompulsywne przejadanie się, na widok jedzenia dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu dopaminy w części mózgu odpowiadającej za podejmowanie decyzji – dokładnie tak jak w przypadku narkomana, któremu pokaże się torebkę z białym proszkiem.

Środowisko eksperckie jest oczywiście podzielone. Część twierdzi, że takie założenie wcale nie jest niedorzeczne. „O tym, że papierosy zabijają wiedzieliśmy stosunkowo wcześnie, ale dopiero po latach zgłębiono mechanizm działania nikotyny” - tłumaczy Kelly Brownell z Uniwersytetu Yale.

Jednak Richard Adamson, farmakolog i konsultant w American Beverage Association. uważa taki pomysł za śmieszny. „Nigdy nie słyszałem o nikim, kto obrabowałby bank, by kupić sobie czekoladę” - żartuje. Tylko czy to aby na pewno dobry kontrargument?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gość (Gość)

    Uważam, że faktycznie cukier czyli wszystkie czekolady, ciasta, batoniki uzależniają. Ja mam podobnie :( jak pisze autor tekstu. Jak widzę coś słodkiego to tylko o tym myślę a jak zjem to "ogarnia mnie szczęście" podobnie mowi każdy narkoman. Wiele razy czuje głód na słodkie, że aż mnie skręca i muszę cos zjeść!!!!!  Jak mi sie ktoś pyta czy np jestem uzależniona od papierosów to mówię, " że nie ale jestem UZALEŻNIONA OD SŁODYCZY!!!"

  2. Mati (Gość)

    Ja to muszę na wieczór zjeść słoik nutelli, inaczej mam poty i nie mogę przestac mysleć o cukrze!