Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Cytologia

Choć cytologię powinno się robić przynajmniej raz w roku, wiele kobiet z obawy przed wykryciem niepokojących zmian, nie decyduje się na jej przeprowadzenie. A cytologia to przecież nic strasznego.

Cytologia – co to takiego?

Cytologia to badanie, które przeprowadza wyłącznie lekarz ginekolog. Polega ono na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy, dzięki któremu mamy szanse na wczesne wykrycie zmian w narządach rozrodczych oraz stanów zapalnych. Zabieg ten jest bezbolesny, nieinwazyjny i jak żaden inny, daje nam szansę na uratowanie własnego życia. Dzięki cytologii, śmiertelność wśród kobiet chorujących na raka szyjki macicy spadła o 70%.

Kiedy przeprowadzać cytologię?

Pierwsza cytologia powinna być wykonana tuż po rozpoczęciu pożycia seksualnego, bądź po ukończeniu osiemnastu lat. Badanie powinno się robić przynajmniej raz w roku, ale jeśli jesteśmy genetycznie obciążone chorobami nowotworowymi, należy je powtarzać co sześć miesięcy. Najlepszym momentem na pobranie wymazu jest okres między dziesiątym a osiemnastym dniem cyklu miesiączkowego. Bardzo ważnym warunkiem, o którym trzeba pamiętać jest to, aby kobieta przed wykonaniem badania nie współżyła poprzedniego dnia i przez wcześniejsze dwa dni nie stosowała jakichkolwiek środków dopochwowych.

Jak wygląda badanie?

Na początku, za pomocą profesjonalnej szczoteczki, lekarz pobiera próbkę do badania. Pamiętajmy, że nie powinno być ono przeprowadzane za pomocą wacika lub szpatułki! Jedynie szczoteczka pozwala na równoczesne pobranie komórek z tarczy szyjki i kanału macicy, dzięki czemu wyniki badania są wiarygodne.

Podczas zabiegu nic nie poczujesz, ewentualnie lekkie szczypanie. Po pobraniu wymazu, obie próbki są nanoszone na specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Następnie wędrują do laboratorium. Wynik cytologii odbiera się po kilku dniach. Możesz go otrzymać w dwóch wersjach - opisowej (tzw. system oceny Bethesda) lub w częściej stosowanej klasyfikacji, oceniającej wymaz w pięciostopniowej skali według Papanicolau.

Cel cytologii

Celem badania jest stwierdzenie, czy złuszczające się komórki są zdrowe, czy patologicznie zmienione. Badanie w sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany – nadżerki, stany zapalne lub raka.

Cytologia dodatkowo pozwala nam na wykrycie nawet minimalnej mutacji na szyjce macicy, kwalifikującej się do leczenia miejscowego, bez konieczności przeprowadzania rozległej operacji brzusznej. Dzięki temu ma ona szczególne znaczenie dla celów prokreacyjnych, zwłaszcza u młodych kobiet.

Wyniki cytologii

System Bethesda:

 • określa czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdzie najczęściej rozwija się 70% raków szyjki macicy),

 • stwierdza czy obraz cytologiczny jest prawidłowy oraz dokładnie opisuje stwierdzone zmiany zgodnie z obowiązującą terminologią (określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).

Klasyfikacja Papanicolau:

 • I grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.

 • II grupa jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za „niepodejrzany”. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka lub stan zapalny. W takim wypadku lekarz przepisze ci odpowiednią receptę. Cytologię powtórz za 1–2 lata.

 • III grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe czyli takie, które mogą się przekształcić w nowotworowe. Cytolog określa ich stopień jako mały, średni lub duży. To bardzo ważne, bowiem zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średnim lub dużym stopniu lekarz zleca zwykle dodatkowe badanie, takie jak kolposkopia (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsja (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).

 • IV grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny.

 • V grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. editwil

  ja robię cytologię co rok. Lepiej zapobiegać niż potem płakać bo jest za późno

 2. kaska85

  ja też robię co roku cytologię, bo mam nadżerkę,a że nie rodziłam, to nie mogę pójśc na wypalankę, więc monitoruję sprawę