Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czarna porzeczka - skarbnica witamin i minerałów

Owoce czarnej porzeczki to prawdziwa bomba witaminowa. Pod względem zawartości witaminy ustępują jedynie dzikiej róży. Ponadto zawierają duże ilości soli mineralnych. Warto włączyć je do swojej diety.

Skarbnica witamin i minerałów

Czarną porzeczkę nie rzadko określa się naturalnym koncentratem witaminowym. I określenie to jest w pełni uzasadnione. Czarna porzeczka zawiera cztery razy więcej witaminy C niż owoce porzeczki białej i czerwonej. Pod względem zawartości tej witaminy ustępuje jedynie owocom dzikiej róży. Ponadto zawiera sporo witaminy P. Więcej mają jej tylko owoce aronii i czarnej morwy. W mniejszych ilościach mniejszych ilościach zawierają witaminy: E, B, PP, K, D, karoteny.

Owoce czarnej porzeczki są również skarbnicą soli mineralnych, przede wszystkim potasu, sodu, wapnia, magnezu, a także mikroelementów: siarki, chloru, żelaza, cynku, miedzi, boru, kobaltu. W owocach występują też kwasy organiczne, pektyny, aminokwasy, enzymy i olejki eteryczne.

Także liście czarnej porzeczki są bogatym źródłem witaminy C i P.

Właściwości

W związku z ogromną zawartością witaminy C i P owoce czarnej porzeczki są doskonałym naturalnym środkiem poprawiającym odporność organizmu na infekcje jak też sprawność psychofizyczną. Mają też działanie moczopędne, co pozwala na eliminację toksycznych produktów z organizmu. Zalecane są w przypadkach stanów zapalnych nerek, w kamicy moczowej i przy obrzękach. Wywar z owoców lub liści hamuje procesy zapalne w organizmie, obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle reumatyczne a także wykazuje działanie przeciwalergiczne.

W kosmetyce

Dojrzałe owoce po zmiażdżeniu można nakładać na twarz na około 20-30 minut jako maseczkę o działaniu oczyszczającym i wybielającym.

Uwaga!

Osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, nieżyty żołądka z nadwaśnością soku żołądkowego oraz przy rozwolnieniach, zwłaszcza u dzieci, nie zaleca się spożywania owoców czarnej porzeczki.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. halina (Gość)

    Słyszałam o tym, że najlepszym źródłem witamin jest porzeczka, choć wiadomo owoce to nie wszystko czytałam na stronie ww.witaminad.info, że najlepszym źródłem witaminy d jest na taki lek Vigantiol myślę, że dla osób z problemami z koścmi jest bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie się :)

  2. malika

    Nie myslałaś o tym by brać witaminę D3 i K2 ? bo to idealne połączenie dla naszego organizmu. Te witaminy niestety ale nie są dostępne tak z poza suplementów. By miec ich dobór w organizmie musimy łykać tabletki. Sama sporo na ten temat przeczytałam tutaj http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9146262,witamina-k2-mk7-z-natto-d3-duet-n... . Sądzę, że warto przynajmniej raz w roku w okresie zimowym brać takie witaminki.