Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy to nowotwór skóry, błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz gałki ocznej, charakteryzujący się duża złośliwością, ale niemalże w 100% wyleczalny przy wczesnej diagnozie. Dlatego wszelkie zmiany w obrębie istniejących znamion powinny skłaniać do konsultacji dermatologicznej.

Niepokój powinny budzić zwłaszcza takie objawy jak zmiana kształtu znamienia, zgrubienie, krwawienie lub swędzenie, zmiana zabarwienia (różne kolory w obrębie jednego znamiona lub intensywnie czarna barwa), postrzępione brzegi i zaczerwienienie wokół znamienia.

Podejrzane zmiany skórne wycina się w całości do badania histopatologicznego. Potwierdzenie czerniaka złośliwego wymaga kontroli węzłów chłonnych pod kątem przerzutów. Ich obecność w tzw. węzłach wartowniczych wymaga wycięcia wszystkich węzłów regionalnego układu chłonnego.

W przypadku wznowy lub wystąpienia tzw. przerzutów in-transit na kończynach, stosuje się izolowaną kończynową chemioterapię perfuzyjną. Chemioterapia, radioterapia i immunoterapia nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Istotnymi czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego są oparzenia słoneczne i długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, jak również skłonność do powstawania znamion barwnikowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość