Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czkawka u noworodka

Dla wielu rodziców czkawka u dziecka zwiastuje problem i wzbudza w nich strach o maleństwo - jednak nie ma powodów do niepokoju. Oto przyczyny powstawania czkawki i sposoby na jej skuteczne pokonanie.

Po przyjściu na świat nasze maleństwo potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków życia. Podczas pierwszych tygodni uczy się oddychać, robić siusiu, ssać i przełykać. Choć dla nas są to naturalne czynności, dziecku często sprawiają kłopot. Przykładem potknięcia w nauce jest właśnie niemowlęca czkawka.

Skąd bierze się czkawka u noworodka?

Czkawka jest naturalną reakcją dziecka na czynniki zewnętrzne. Jej bezpośrednią przyczyną jest zakłócenie pracy przepony, które wynika z nierównego łapania oddechu.

Kiedy czkawka może wystąpić?

  • Zaraz po karmieniu. W jego trakcie maluch może połknąć powietrze wraz z pokarmem i właśnie to owocuje pojawieniem się czkawki. Jej przyczyną może być również po prostu pełny brzuszek. W tej sytuacji pozostaje nam odczekanie, aż pokarm zostanie strawiony. Wtedy czkawka u noworodka sama ustąpi.

  • Po głośnym śmianiu się.

  • Gdy dziecko zmarznie. Musimy pamiętać, aby dziecko po kąpieli przebierać w tym samym pomieszczeniu, bowiem wyjście z ciepłej łazienki do pokoju może spowodować ochłodzenie organizmu.

Jak pozbyć się czkawki u dziecka?

Sposoby, które stosują dorośli w celu pozbycia się czkawki musimy schować głęboko do szuflady. Noworodka nie należy straszyć, dawać mu wody, bądź wstrzymywać jego oddechu. Przydatne natomiast jest:

  • Delikatne dmuchnięcie w twarz dziecka.
  • Sprawdzenie, czy dziecku nie jest zimno i czy ma - suchą pieluszkę (jeśli nie, po jej zmianie ogrzej brzuszek i stópki dziecka).
  • Nakarmienie – regularne przełykanie pokarmu unormuje funkcjonowanie przepony niemowlęcia.
  • Wyjście na spacer – powiew chłodnego powietrza może zmienić rytm oddechu maleństwa.
  • Bycie cierpliwą – prędzej czy później czkawka przejdzie sama.
  • Zmiana pozycji dziecka – połóż je na brzuszku i delikatnie poklep po pleckach.
  • Przytulenie dziecka i noszenie go w pozycji pionowej: główka powinna opierać się na ramieniu, a brzuszek przylegać do piersi.

Pamiętajmy, że czkawka u noworodka martwi bardziej nas, niż samo dziecko. Wbrew pozorom maluchy z takimi problemami doskonale sobie radzą. Czkawka jest dolegliwością, która pojawia się nawet wtedy, gdy niemowlę jest jeszcze w brzuchu u mamy. Dlatego możemy mieć pewność, że instynktownie potrafi ją pokonać – bez naszej pomocy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość