Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czkawka

Czkawka to powszechna dolegliwość powstająca na skutek gwałtownych, mimowolnych skurczy przepony i mięśni oddechowych z jednoczesnym zamknięciem głośni, co skutkuje charakterystycznym powtarzającym się co kilka sekund odgłosem.

Atak czkawki zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut i może wynikać z szybkiego lub nadmiernego wypełnienia żołądka, podjęcia intensywnej aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku, rozmawiania w trakcie jedzenia i połykania dużych kęsów, ale często towarzyszy też zdenerwowaniu, ciąży, spożyciu dużych ilości alkoholu oraz operacjom w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Czkawka przewlekła

Czkawka nie jest groźną dolegliwością i zwykle szybko ustępuje samoczynnie. Zdarza się jednak, że objawy nie ustają po kilku minutach i mają tendencję do częstego nawracania.

Czkawka, która przybiera formę przewlekłą może powodować znaczny dyskomfort, zaburzenia rytmu przyjmowania posiłków, zmęczenie i bezsenność, a u jej źródeł mogą leżeć m.in. choroby ośrodkowego układu nerwowego, schorzenia metaboliczne (mocznica, cukrzyca, hiponatremia, hipokalcemia), choroby płuc, zapalenie osierdzia oraz choroby jamy brzusznej.

Postępowanie

Najskuteczniejszym uzasadnionych medycznie sposobem na pozbycie się czkawki jest zwiększenie poziomu dwutlenku węgla we krwi poprzez jak najdłuższe zatrzymanie oddechu lub wdychanie i wydychanie powietrza do papierowej torby.

Skuteczne bywa też obłożenie szyi w okolicy jabłka Adama okładem z lodu, połykanie suchego chleba oraz wywołanie kichania, na przykład poprzez łaskotanie nosa.

Czkawka u noworodka

Czkawka jest naturalną reakcją dziecka, które w wyniku reakcji na czynniki zewnętrzne zaczyna nierówno łapać oddech. Może pojawić się po karmieniu, śmianiu się czy przemarznięciu i nie stanowi powodu do obaw, gdyż nie powoduje dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Pomóc może zmiana pozycji dziecka, karmienie, wyjście na świeże powietrze i noszenie dziecka w pozycji pionowej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. gilnata82

    Czkawka zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy ktoś nas obgaduje ;) ))