Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czosnek na zdrowe stawy

Dieta bogata w warzywa cebulowe (czosnek, cebula, por) może odgrywać znaczącą rolę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez King's College London i Uniwersytet Wschodniej Anglii, dieta bogata w warzywa cebulowe może mieć ogromne znaczenie w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, a związki zawarte w czosnku z dużym prawdopodobieństwem będą wykorzystywane do opracowania leków, które będą mogły być stosowane w terapii już rozwiniętego schorzenia.

By dojść do wspomnianych wniosków, badacze pod kierownictwem dr Frances Williams zbadali ponad 1000 zdrowych bliźniąt płci żeńskiej. Przeanalizowano ich dietę i obejrzano zdjęcia rentgenowskie kości, by ocenić stopień ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Okazało się, że kobiety stosujące dietę bogatą w czosnek, cebulę i por są obarczone mniejszym ryzykiem rozwinięcia się u nich zwyrodnienia stawu biodrowego.

Zaciekawieni tą zaskakującą tendencją, naukowcy przeanalizowali skład warzyw cebulowych i udało im się wyodrębnić substancję o nazwie disiarczkek diallilu (zawartą przede wszystkim w czosnku), która ogranicza liczbę enzymów atakujących tkankę chrzęstną i zapobiega postępującemu zwyrodnieniu.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy dieta bogata w czosnek jest w stanie całkowicie zapobiec artretyzmowi. Ich odkrycie daje jednak nadzieję na opracowanie leku przeciwdziałającego zwyrodnieniu stawu biodrowego, które jest najczęstsza formą schorzenia u osób dorosłych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. hanna (Gość)

  Czosnek na stawy? Jeszcze nigdy się z tym nie spotkałam. Wapń owszem, oliwa, pieczywo pełnoziarniste, białka kolagenowe, zawarte w szpiku kostnym- dlatego warto jeść galaretki wieprzowe. Ale czosnek? Ciekawe

 2. jozef (Gość)

  ja zjadam miesiercznie okolo jednego kilograma czosnku ,nigdy nie chorowalem ,zadnych przeziebien ,a mam 57-lat jestem aktywny zawodowo ,przejezdzam samochodem miesiecznie 10 tys mil ,niewiem czy jest to zasloga czosnku ,czosnek ma jedna wade rodzina nie akceptuje zapachu ,

 3. zetka (Gość)

  przykry zapach czosnku eliminuje zielona natka pietruszki naprawde dziala

 4. Marie (Gość)

  Na chore stawy absolutnie nie należy jeść mięsa. Mięso to trucizna.

 5. Tomasz (Gość)

  Na mnie lepiej działa kolagen, moje stawy po nim działają jak trzeba

 6. Woj (Gość)

  Czosnek, kolagen, jest w czym wybierać, musiałbym wypróbowac co na mnie działa, bo stawy uprzykrzają mi trochę życie

 7. wiki (Gość)

  Moja babcia ma osteoporozę i z myślą o niej sama zaczęłam już przyjmować polecany przez nią suplement na kości i stawy Stavin, jest w postaci syropu i zawiera glukozaminę, kwas hialuronowy oraz wit C a więc wszystko to co wspomaga nasze kości.

 8. monni (Gość)

  Czy nie jest tak, że syrop ma troche slabsze dzialanie? Zastanawiam się nad jego kupnem, bo ostatnio dużo o nim słyszę, ale mam takie wątpliwości