Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czy migrena uszkadza mózg?

Nie bez powodu mówimy, że głowa nam pęka, gdy dopada nas migrena. Ból może być tak silny i paraliżujący, że nierzadko zastanawiamy się, czy nie jest on groźny dla zdrowia.

Nikt tak naprawdę nie wie, jakie są przyczyny migreny. Wiemy jednak, że ból jest wynikiem zwężenia naczyń krwionośnych, które zaburza przepływ krwi. Zasadnym jest więc pytanie, czy powtarzające się, silne bóle głowy są w stanie uszkodzić mózg i upośledzić funkcje poznawcze?

Trwałe uszkodzenia naczyń krwionośnych mogą przecież prowadzić do wylewów, zaburzeń pamięci, demencji, czy choroba Alzheimera. Ale czy do takich właśnie uszkodzeń dochodzi w trakcie napadu migrenowego?

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Inserm-Université Pierre et Marie Curie. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział ponad 800 osób w wieku powyżej 65 lat. 21 procent badanych cierpiało na nawracające bóle głowy, w tym 70 procent na migreny i 2 procent silne migreny z aurą. Uczestnicy zostali poddani szczegółowym badaniom istoty białej mózgu oraz testom na sprawność umysłową.

Choć badania rzeczywiście wykazały, że osoby cierpiące na bardzo silne bóle głowy są dwukrotnie częściej narażone na uszkodzenia naczyń krwionośnych mózgu, nie stwierdzono jakiegokolwiek związku pomiędzy bólami głowy a zaburzeniami intelektualnymi i pamięciowymi.

Migrenowcy mogą zatem odetchnąć z ulgą. Nie ma żadnych dowodów na to, że ich dolegliwość może upośledzać funkcje poznawcze.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Agata (Gość)

  Wiem doskonale co to znaczy kiedy dopada taki ból. Nie jest łatwo... mi pomaga bardzo doktor Nowaczewska, bardzo fajna lekarka, ja walczę i powoli odnoszę sukces

 2. Madzallena (Gość)

  Gdzie przyjmuje doktor Nowaczewska? Mnie żaden lekarz jak do tej pory nie jest w stanie pomóc na tyle skutecznie...

 3. AngelikaFejm

  Mnie często boli głowa w okolicy czoła i w tym samym momencie zęby. Zastanawiam się co może być przyczyną. Dodam, że leczę się stomatologicznie. Moja dentystka powiedziała, że zęby nie mogą być przyczyną bólu, bo wszystkie są wyleczone.

  Leki wyszukuję tutaj:
  https://baza-lekow.com.pl/przeciwbolowe/