Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czym jest chromanie przestankowe

Jest to medyczna nazwa dolegliwości nóg: uczucie ciężkości, skurcze, pieczenie, ostry ból. Z czego biorą się takie dolegliwości i jak temu zaradzić?

Przyczyny

Do chromania przestankowego dochodzi wskutek zmniejszonego przepływu krwi w mięśniach podczas wysiłku. Jego objawy są uzależionego od stopnia nasilenia choroby. Ból najczęściej pojawia się w łydkach, ale również w stopach, udach, biodrach lub pośladkach. Odczuwalny jest po przejściu większej odległości, a ustępuje po zatrzymaniu się, gdyż w czasie wypoczynku zapotrzebowanie na tlen jest mniejsze i nawet znacznie zwężone tętnice są w stanie doprowadzić wystarczająca ilość utlenionej krwi. Przyczyną chromania przestankowe jest miażdżyca, która prowadzi do odkładania się we wnętrzu tętnic związków tłuszczowych. Występowaniu choroby sprzyja również palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, brak aktywności fizycznej.

Leczenie

Lekarze oprócz leczenia podstawowego zalecają codzienne zażywanie tabletek z kwasem acetylosalicylowym dla zmniejszenia ryzyka powstania zakrzepu. W zaostrzonych przypadkach choroby konieczna jest operacja, polegająca na otwarciu tętnicy i oczyszczeniu jej ze złogów. W leczeniu miażdżycy bardzo ważną role odgrywa dieta pacjenta. Powinna być ona niskotłuszczowa, z dużą ilością błonnika, owoców, warzyw, ryb, białego mięsa. Osoby z chromaniem przestankowym nie powinny nosić uciskających skarpet, butów z ciasnymi cholewkami. Najlepsze jest obuwie lekko nad kostkę, bo ogrzewanie łydki nie służy żyłom i tętnicom. Nogi należy myć w letniej wodzie, a po kąpieli stosować żele chłodzące.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość