Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Czyrak

Czyrak to bolesna zmiana skórna powstała na skutek ropnego zapalenia mieszka włosowego, wywołanego zakażeniem gronkowcowym lub paciorkowcowym.

Czyraki najczęściej pojawiają się miejscach, w których ubranie trze o skórę i tam, gdzie wilgotne części ciała trą o siebie nawzajem: na klatce piersiowej, pod pachami, na wewnętrznych stronach ud i pośladkach, ale także na twarzy i szyi, a ich wielkość dochodzi nawet do kilku centymetrów.

Zdarza się, że zmiany obejmują sąsiadujące ze sobą mieszki i zlewają się w tzw. karbunkuł (czyrak gromadny). Stosuje się również termin ‘czyraczność’ w odniesieniu do występowania nawracających i mnogich zmian ropnych. Powstawaniu czyraków sprzyja niehigieniczny tryb życia oraz niektóre choroby np. cukrzyca, zespół Hioba, choroby nerek.

Objawy i przebieg

Początkowe zaczerwienienie przekształca się w twardy, sinoczerwony guzek, na szczycie którego po kilku dniach tworzy się krosta z widocznym czopem martwiczym. W przypadku niewielkich zmian, po upływie kolejnych kilku dni dochodzi do pęknięcia czyraka, wylania się treści ropnej i stopniowego zagojenia się rany.

Ubytek tkanki pozostawia zazwyczaj niewielką bliznę. Zdarza się jednak, że większe zmiany lub te umiejscowione w okolicy oczu wymagają interwencji lekarskiej.

Leczenie

Czyraków absolutnie nie wolno wyciskać ani samodzielnie nacinać, gdyż przeprowadzanie takich zabiegów w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do groźnych w skutkach zakażeń. Nacięcia może dokonać jedynie lekarz w trakcie prostego zabiegu chirurgicznego.

W przypadku czyraka mnogiego, zwykle stosuje się antybiotykoterapię i podejmuje działania mające na celu wzmocnienie odporności. Na własną rękę możemy jedynie łagodzić objawy, np. przy pomocy dostępnej w aptece maści ichtiolowej, która działa wysuszająco i przyspiesza pęknięcie ropnia.

Skuteczne są też okłady z gotowanych, zgniecionych liści kapusty zawiniętych w gazę i kompresy nasączone wodą z solą, naparem z tymianku pospolitego, lub nagietka lekarskiego i dziurawca zwyczajnego, a nawet przykładanie ciepłej torebki herbaty ekspresowej.

Do lekarza należy koniecznie zgłosić się jeśli zmiany występują na twarzy, ich średnica przekracza centymetr lub towarzyszom im objawy zakażenia, takie jak silny obrzęk, gorączka lub dreszcze. Tendencja do częstego powstawania czyraków daje podstawy do badań w kierunku występowania cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość