Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Daj MATA chorobie

1 kwietnia o godz. 9:30 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie zostanie rozegrany wyjątkowy turniej szachowy pod hasłem „Daj MATA chorobie”. Portal mamZdrowie.pl przyłącza się do akcji i obejmuje wydarzenie patronatem medialnym.

Organizatorem Turnieju „Daj MATA chorobie” jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” oraz Małopolski Związek Szachowy, a Partnerem wspierającym firma Roche Polska.

Celem turnieju jest pozyskanie daru - jakim jest krew - dla ratowania zdrowia i życia chorych z Kliniki Hematologii w Krakowie oraz popularyzacja gry w szachy. W zeszłym roku dzięki towarzyszącej turniejowi akcji krwiodawstwa pozyskano 52 litry krwi.

Turnieje szachowe „Daj MATA chorobie” rozgrywane są od 2009 roku, niemal od chwili powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”. Łączą walkę na szachownicy z walką o zdrowie i życie chorych - walkę szlachetną, opartą o jasne reguły, intelektualną, ale równocześnie zaciętą i czasem niezwykle dramatyczną. Tak jak zawodnicy starają się dać mata przeciwnikowi, w rozgrywce o życie chorzy na chłoniaka też pragną odnieść zwycięstwo. Wymaga to wspólnej walki pacjenta i lekarza - często długotrwałej, trudnej, nieraz pełnej prawdziwych intelektualnych zmagań, wielkiej determinacji oraz wiedzy, ponieważ chłoniak jest niezwykle trudnym i podstępnym przeciwnikiem.

Stąd nazwa turnieju: Daj MATA chorobie! „Zwracamy się z tym zawołaniem do wszystkich - Dawców i Biorców. Zachęcamy do wspólnej walki o życie i zdrowie. W tej walce, choć nie leje się krew, właśnie krew jest niezwykle potrzebna. Zarówno sam rozwój choroby, jak i intensywne leczenie, podczas którego dochodzi nieraz do głębokiego spadku wartości morfologii, wymaga podawania chorym preparatów krwiopochodnych. Od tego często zależy życie pacjenta. Czy może być większa satysfakcja niż udział w takiej wygranej z przeciwnikiem, jakim jest nowotwór układu krwiotwórczego?” - mówi Jan Zapała, sędzia szachowy, który wygrał zmagania z chłoniakiem. Odzew ze strony szachistów co roku jest wspaniały – dodaje Pani Maria Nurkowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”

Tegoroczna edycja turnieju została objęta honorowym patronatem Kliniki Hematologii w Krakowie oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Turnieje co roku organizowane są wspólnie z Małopolskim Związkiem Szachowym, który czuwa, aby każda rozgrywka odbywała się w zgodzie z obowiązującym kodeksem szachowym. Biorą w nich udział zawodnicy z klubów szachowych oraz amatorzy i młodzież szkolna.

Organizatorzy mają nadzieję, że również w tym roku szachiści i krwiodawcy licznie odpowiedzą na apel i wszyscy razem dadzą MATA chorobie!

Więcej informacji o Turnieju na stronie www.przebisnieg.org/index.php/przebisnieg-informacje/przebisnieg-aktualnosci/34/131-turniej

Czym są chłoniaki?

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego. Przyczyny ich powstawania nie są znane, a ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 60. roku życia. Symptomy towarzyszące chłoniakom przypominają często objawy zwykłego przeziębienia, stąd zazwyczaj są lekceważone zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i trafiających do nich pacjentów. Choroba ta w większości przypadków jest wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 8000 przypadków chłoniaków.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków:

  • powiększone węzły chłonne,
  • osłabienie,
  • znaczna utrata masy ciała,
  • nieuzasadnione zmęczenie,
  • podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (gorączka może być mylona z objawami infekcji),
  • obfite nocne poty,
  • długo utrzymujący się kaszel lub duszności,
  • uporczywe swędzenie skóry.

Tylko lekarz specjalista może potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie chłoniaka. Badanie histopatologiczne węzła chłonnego to jedyny, oprócz badania immunofenotypowego z krwi obwodowej czy szpiku kostnego, wiarygodny sposób ustalenia rozpoznania i określenia typu chłoniaka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość