Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

DASH najlepszą dietą w 2012

Dieta DASH już drugi raz z rzędu została uznana za najlepszy plan dietetyczny, i choć rok dopiero się rozpoczął, eksperci twierdzą, że to właśnie ona będzie gwiazdą zdrowego żywienia w nadchodzących miesiącach.

Dieta DASH została stworzona z myślą o osobach chorujących na nadciśnienie. Stosowanie jej przez 30 dni sprawia, że ciśnienie może spaść nawet o 10 mm Hg. Ponieważ DASH wyróżnia się pod względem zbilansowania, łatwości stosowania i wpływu na funkcjonowanie całego organizmu, eksperci uznali ją jednak za najzdrowszy i najbezpieczniejszy plan żywieniowy dla każdego.

Z danych wynika, że dietę DASH charakteryzuje najwyższa wartość odżywcza na tle pozostałych diet wziętych pod uwagę, szczególnie jeśli chodzi o dawki witaminy B12 i potasu, których dostarcza.

Główną przesłanką diety jest ograniczenie ilości spożywanego sodu, ale nacisk kładzie się też na obniżenie zawartości tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów prostych w menu. Istotne jest zwiększenie w diecie ilości warzyw i owoców, a także zbóż, nasion i produktów zbożowych.

Twórcy diety podzielili produkty spożywcze na osiem grup i każdej z nich przypisali określoną ilość porcji, które wolno zjeść w ciągu dnia. Produkty te można ze sobą dowolnie łączyć w zalecanych 5-6 posiłkach dziennie. Pełny dzienny jadłospis powinien dostarczać ok. 2000 kcal, przy czym istnieje możliwość zmniejszenia wartości kalorycznej menu poprzez wykluczenie słodkich jogurtów i soków owocowych.

Poniższa tabela ilustruje dzienny rozkład porcji i typy zalecanych produktów:

Tab. aktywni.pl

Tab. aktywni.pl

DASH zajęła też pierwsze miejsce w rankingu najlepszych diet przeznaczonych dla diabetyków.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Pati (Gość)

    A ja stosuję dietę Dukana - i to jest pierwsza dieta która na mnie działa. Mam problemy z tarczycą, ciągle biorę hormony - dzięki diecie Dukana w końcu udaje mi się chudnąć. Zrobiłam test dukana, poczytałam o zasadach diety i wprowadziłam ją w życie. Poleca, bo działa - nawet na takich opornych jak ja :)