Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dbaj o swoją watrobę

Wątroba jest największym narządem i poza sercem najbardziej pracowitym. Zachodzą w niej procesy niezmiernie ważne dla zdrowia i życia.

W wątrobie przetwarzane są składniki odżywcze w substancje lepiej przyswajalne przez poszczególne komórki ciała, następnie odtruwa organizm z substancji toksycznych, które pochodzą z pożywienia. Wątroba produkuje żółć, niezbędną do trawienia, również heparynę, regulującą krzepliwość krwi i niektóre białka np. odpornościowe. Jest jak olbrzymi magazyn, gromadzi bowiem m.in. glikogen, przechowuje witaminy B12, D, A i znaczne ilości żelaza. Aby móc podołać tak trudnym zadaniom, musi być w dobrej formie. Wystarczy kilka zmian w naszych upodobaniach żywieniowych, a ona z pewnością nam się odwdzięczy.

Mniej mięsa

Największym obciążeniem dla wątroby są tłuste, smażone mięsa bogate w cholesterol. Strawienie takich potraw zmusza ją do znacznie większego wysiłku. O wiele łatwiej jest uporać jej się z tłuszczem rybim. Może tak więc zamiast schabowego, częściej rybę na obiad. Również bardzo korzystne dla wątroby są tłuszcze roślinne, ale też w ograniczonych ilościach.

Częściej, a mniej

Posiłki jadane często, 5-6 razy i w mniejszych porcjach nie zmuszają wątroby do zbyt dużego wysiłku, jak te w 3 porcjach ale obfitych. Wątroba ma czas na spokojne przetwarzanie pokarmów i oczyszczanie oraz właściwą przemianę materii. Posiłki jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs.

Więcej warzyw

Dla naszego zdrowia ważne są wszystkie warzywa, zawierają dużo witamin np. B1, B2, B6, PP, a także dużo błonnika usprawniającego trawienie. Dla wątroby najlepsze są warzywa gotowane, z surowymi nie należy przesadzać. Niektóre osoby muszą też uważać na czosnek, gdyż zawarta jest w nim duża ilość związków siarki, która podrażnia wątrobę.

Mniej alkoholu

Nawet niewielka ilość alkoholu pita systematycznie to dla wątroby może być zabójcze. Po jakimś czasie dochodzi do uszkodzeń hepatocytów, a miąższu wątroby i dochodzi do marskości. Dlatego też, niech alkohol będzie dla nas tylko niewielką przyjemnością od czasu do czasu.

Więcej przypraw

Odpowiednio przyprawione potrawy są nie tylko smaczniejsze ale też, przyprawy czynią nie lżej strawnymi. Dla wątroby bardzo korzystnie działają: tymianek. majeranek. mięta, jałowiec, kminek, oregano - pobudzają one wydzielane soków żołądkowych, ułatwiają trawienie, mają działanie rozkurczowe, regulują dopływ żółci do dwunastnicy. Są też przyprawy, które należy stosować umiarkowanie np. pieprz, ostra papryka, curry, musztarda i ocet spirytusowy.

Uwaga na odchudzanie

Przeciążona wątroba może niedomagać i być przyczyną nadwagi. To z kolei jest przyczyną stłuszczenia tego narządu i jeszcze w większym stopniu nasilać zaburzenia w jego pracy. Często skutkiem takiej sytuacji są problemy z woreczkiem żółciowym - kamica żółciowa. Problem ten dotyka zazwyczaj osoby z dużą nadwagą i głównym zaleceniem jest z rzucenie kilogramów. Nie należy jednak stosować żadnych radykalnych i ostrych diet powodujących szybką utratę kilogramów. Dochodzi wówczas do nadmiernego zagęszczenia żółci w pęcherzyku żółciowym i tu właśnie tworzą się kamienie.

Wsparcie ziołami

Wątrobie bardzo dobrze służą zioła ochraniające jej komórki np. z nasion ostropestu i ziele karczocha. Ostropest zawiera silimarynę, która ma działanie żółciopędne, przeciwzapalne, odtruwające i regeneracyjne. Karczoch z kolei dostarcza cynareiny, która ma działanie żółciopędne, regeneruje miąższ wątroby i przyspiesza odtruwanie. Na rynku jest wiele preparatów z tymi ziołami np. Silimarol. Oprócz ziół dostępne są też inne preparaty zawierające asparaginian ornityny np. Hepatil. Przyspiesza on proces odtruwania i regeneruje i ułatwia odbudowę błon uszkodzonej wątroby.

Nadużywanie lekarstw

Niektóre lekarstwa przechodzą tylko przez wątrobę, ale niektóre ulegają w niej różnym przemianom. Efektem tego są toksyny, czasami bardzo szkodliwe dla samej wątroby. Nadużywanie lekarstw może prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby, zwłaszcza leki przeciwzapalne, z paracetamolem, antybiotyki, a także środki zawierające hormony. Zanim sięgniemy po następną tabletkę przeciwbólową, może warto zaparzyć ziółka lub po prostu położyć się i wypocząć.

Szczepienia

Zapalenie wątroby typu B wywołuje wirus, którym możesz zarazić się u dentysty, kosmetyczki, podczas zabiegu, czy nawet prostych badań ambulatoryjnych. W bardzo skrajnych przypadkach infekcja może doprowadzić nawet do marskości wątroby lub raka. Jedyną skuteczną ochroną przed bardzo groźnym wirusem jest szczepienie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Julia (Gość)

    Zdecydowanie o wątrobę trzeba dbać. Ja nauczkę już dostałam. U mnie za duże ilości tłuszczy w diecie spowodowały tzw. przeciążenie wątroby. Ból w prawym podżebrzu pojawiał się często po jedzeniu. Lekarz na tą dolegliwość kazał brać Essentix na wspomaganie wątroby, z fosfolipidami. Po kilku tygodniach przestało boleć. Na szczęście udało się naprawić szkody wyrządzone złą dietą. Zatem zdecydowanie o wątrobę trzeba dbać, zanim zacznie boleć.