Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dbaj o zęby, chroń serce

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą dać ci więcej niż tylko olśniewający uśmiech. Z najnowszych badań wynika, że regularne oczyszczanie zębów z kamienia może zmniejszać ryzyko zawału serca i wylewu.

Naukowcy przyjrzeli się danym 100,000 dorosłych Tajwańczyków i doszli do wniosku, że osoby, które przynajmniej raz w życiu poddały się tzw. scalingowi (czyli usuwaniu kamienia nazębnego) miały o 24 proc. niższe ryzyko zawału i o 13 proc. mniejsze ryzyko wylewu w porównaniu z osobami, które nigdy nie poddały się takiej procedurze. Najsilniejszą zależność i najmniejsze prawdopodobieństwo incydentów sercowo-naczyniowych stwierdzono u osób, które odwiedzały w tym celu gabinety dentystyczne przynajmniej raz w roku.

Dr Zu-Yin Chen z Centralnego Szpitala Weteranów w Taipei wyjaśnia, że za wykazaną zależnością kryje się najprawdopodobniej przewlekłe zapalenie przyzębia. Tłumaczy, że regularne usuwanie kamienia nazębnego zapobiega paradontozie i związanym z nią powikłaniom.

Paradontoza długo nie daje o sobie znać, więc trudno ją szybko zdiagnozować. Z resztek jedzenia najpierw tworzy się płytka nazębna, która pod wpływem bakterii znajdujących się w ustach zamienia się w kamień. Ten z kolei powoduje zapalenia dziąseł. Jeśli stan zapalny przeniesie się z dziąsła na przylegającą kość, rozwija się zapalenie przyzębia prowadzące do paradontozy.

Na jamie ustnej jednak się nie kończy, gdyż bakterie po przedostaniu się do krwiobiegi zaburzają pracę narządów. Stany zapalne przyzębia od dawna łączy się między innymi z cukrzycą typu 2, chorobami serca, płuc, nerek, a także ze zwiększonym ryzykiem poronień i przedwczesnego porodu.

Po raz pierwszy wykazano natomiast, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej może przyczyniać się do większego ryzyka zawału czy udaru. Co prawda naukowcy nie byli w stanie stwierdzić, skąd wynika ta zależność i czy nie jest przez przypadek wynikiem tego, że osoby dbające niemal obsesyjnie o zęby, najprawdopodobniej wykazują też szczególną dbałość o ogólny stan zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że ci, którzy zapomnieli już jak nazywa się ich dentysta, powinni natychmiast odświeżyć sobie pamięć … i uśmiech.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Fernand (Gość)

    The exertpise shines through. Thanks for taking the time to answer.