Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dbasz o linię? Uporządkuj lodówkę!

Skrupulatnie dobierasz diety, unikasz słodyczy i niezdrowych przekąsek, ćwiczysz. Wszystko po to, by cieszyć się upragnioną wagą i dbać o linię. Jak donoszą amerykańskie badania, w gubieniu zbędnych kilogramów może nam pomóc rzecz tak zwykła, jak odpowiedni porządek i ułożenie artykułów spożywczych w lodówce. Zdziwieni?

Dużo w tym prawdy i zwykłego marketingu, który powinniśmy "uprawiać" w swoim ogródku czyli lodówce i kuchennych szafkach. W marketach wykorzystują to znawcy merchendisingu, którzy z przebiegłością wytrawnych psychologów i znawców ludzkiej percepcji na odpowiednich półkach układają odpowiednie produkty. Na linii wzroku klienta lądują te, na których sprzedaży najbardziej im zależy. Proste prawda?

Podobnie rzecz ma się z lodówką i szafką kuchenną. Przeprowadzone eksperymenty potwierdzają, że ludzie wykazują trzykrotnie większą skłonność do sięgania po produkty, które leżą na wysokości ich oczu, a nie po te schowane gdzieś na niższych półkach czy w głębi. Jeżeli tuż za drzwiami lodówki, na wysokości twojego wzroku znajdują się niezdrowe przekąski to właśnie po nie sięgniesz w pierwszym odruchu!

Wszystko stało się jasne po przeprowadzonym przez profesora Briana Wansinka z Cornell University w Nowym Jorku eksperymencie, w którym wzięło udział 100 uczestników. Poproszono ich o sporządzanie codziennych raportów dotyczących spożytych produktów. Wcześniej sfotografowano zawartość lodówki i szafek z jedzeniem oraz, by sprawdzić czy faktycznie rozmieszczenie jedzenia w lodówce odgrywa jakąś rolę, zmieniono dotychczasowe ustawienie produktów na półkach.

Wynik? Analiza codziennych raportów potwierdziła, że produkty, które ustawiono bezpośrednio na widoku jako pierwsze przyciągnęły wzrok głodnych uczestników i to właśnie nimi sycili swój głód.

Jak mówi profesor Brian Wansink, szanse na to, że głodni i zmęczeni po pracy sięgniemy głębiej do lodówki w poszukiwaniu zdrowego, odżywczego jedzenia są nikłe. Na przysłowiowy pierwszy ogień pójdą produkty, które jako pierwsze przyciągną nasz wzrok. Dlatego tak ważny staje się przemyślany rozkład produktów w wnętrzu lodówki i w szafkach, w których trzymamy jedzenie. Wykorzystując wiedzę na temat percepcji warto główne miejsce na półkach wykorzystać na owoce, warzywa i inne zdrowe produkty, które pomogą nam w walce z wagą lub po prostu zagwarantują porcję witamin i odżywczych elementów potrzebnych organizmowi. W ten sprytny sposób mamy szansę pomóc zdrowiu i figurze!

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość