Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Delfiny nadzieją medycyny

Matka Natura pewnie wciąż skrywa przed nami niewyobrażalne cuda. Naukowiec z Georgetown University Medical Center odkrył właśnie kolejny, w postaci niezwykłych mechanizmów samoleczniczych delfinów butlonosych.

W artykule opublikowanym na łamach periodyka Journal of Investigative Dermatology, Michael Zasloff pisze o kilkunastu udokumentowanych przypadkach poważnych uszkodzeń ciała delfinów, prawdopodobnie odniesionych na skutek ataków rekinów. Ugryzienia te – niektóre porównywalne do rozmiarów piłki do koszykówki – goiły się w kilka tygodni bez najmniejszych oznak infekcji, , nie powodując bólu i nie pozostawiając zniekształceń.

„Gdybym zobaczył to u człowieka, nie uwierzyłbym” - mówi Zasloff. „To zdumiewające. Mamy do czynienia ze zwierzęciem, którego ewoluowało w wodzie, bez kończyn, o inteligencji emocjonalnej i społecznej równej naszej i zdolnościach do samouzdrawiania, które wybiegają poza ludzkie pojęcie.”

Niezwykła umiejętność delfinów to wypadkowa kilku czynników. Po pierwsze, delfiny nie wykrwawiają się na śmierć, nawet jeśli doznają ogromnych otwartych ran. Potrafią tak nurkować, by zredukować dopływ krwi do uszkodzonego miejsca i ułatwić krzepnięcie.

Po drugie, w trakcie gojenia, rany delfinów nie wykazują oznak infekcji. Naukowcy odkryli, że skóra i tkanka tłuszczowa ssaków posiadają właściwości antybakteryjne, co stanowi ogromny potencjał dla nowoczesnej medycyny, która boryka się z coraz większym problemem antybiotykooporności.

Ponadto, delfiny zdają się nie wykazywać typowych reakcji na ból w trakcie gojenia się ran. Z reguły, głębokie, otwarte rany zmieniają zachowanie i nawyki żywieniowe zwierząt na kilka tygodni. Opiekunowie delfinów twierdzą natomiast, że ssaki jedzą i zachowują się normalnie nawet, gdy są ciężko ranne.

Według Zarloffa, mechanizm samouzdrawiania u delfinów graniczy wręcz z cudem. W ciągu kilku tygodni są w stanie odbudować ogromne ubytki tkanki. U podstaw tych niezwykłych zdolności regeneracyjnych mogą leżeć specjalne komórki macierzyste, zupełnie jak w przypadku niektórych płazów, u których obserwuje się odrastanie utraconych kończyn.

Zrozumienie tego mechanizmu stanowi ogromny potencjał dla człowieka. Delfiny są być może źródłem odpowiedzi na pytania nurtujące lekarzy i rozwiązań zagadek, które wciąż pozostają niewyjaśnione przez współczesną medycynę, chociażby w kwestii leczenia bólu i uporczywych zakażeń.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość