Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Demencja starcza - objawy

Demencja starcza powoduje poważne problemy z wykonywaniem codziennych czynności i może być mylona z naturalnym procesem starzenia się człowieka.

Otępienie starcze, czyli inaczej demencja, może pojawić się już w młodym wieku. Im później zaobserwujemy problemy na tle psychicznym, tym choroba objawia się łagodniej. Pierwszym symptomem jest osłabiona pamięć, która jest częstym i zwykłym objawem starości. Dlatego bliscy i rodzina chorej osoby w podeszłym wieku często to bagatelizują, myśląc, że wynika to jedynie ze starości.

Kolejne objawy demencji to przede wszystkim apatia, osłabienie organizmu, brak zapału do pracy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności i złe samopoczucie. Problemy z zapamiętywaniem i pamięcią mogą objawiać się inaczej u różnych osób. Często pacjenci pamiętają to co zdarzyło się kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, a nie pamiętają co robili wczoraj.

Granica między demencją a chorobą Alzhaimera jest bardzo cienka. Dlatego mówi się, że jedną z formą otępienia starczego jest Alzheimer, który po pojawieniu się objawów demencji zaczyna powodować kłopoty z prawidłową wymową słów i inne dysfunkcje, nasilające się w przeciągu od trzech do pięciu miesięcy.

Wszystkie objawy najbardziej mogą dokuczać bliskim osoby cierpiącej na tę chorobę, a nie samej chorej. Charakter starszej osoby może stać się uciążliwy i nieznośny, może ona oskarżać wszystkich wokół o zabieranie jej pieniędzy, głodzenie czy złe traktowanie. W takim wypadku rodzina musi uzbroić się w cierpliwość, wspierać chorą osobę i być dobrej myśli. Wszystkie objawy demencji nie muszą oznaczać otępienia. Bardzo często każda starsza osoba nie może przypomnieć sobie nazwiska lekarza czy nazwy lekarstwa i może to być spowodowane niedoborem witaminy B12 czy złym funkcjonowaniem tarczycy, nerek lub wątroby.

Co zrobić?

Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy u starszej osoby musimy delikatnie namówić ją na wizytę u lekarza. Nie należy za bardzo na nią naciskać i powodować, że chory zrazi się do lekarza. W szpitalu personel medyczny przeprowadzi odpowiednie badania i przepisze właściwe leki, dzięki którym objawy będą łagodniejsze, a stan zdrowia chorego się poprawi.

Zapobieganie demencji

O ile zaawansowanych zmian w strukturze mózgu nie da się odwrócić, można im skutecznie zapobiegać. W ochronie przed demencją ogromną rolę odgrywa aktywność intelektualna i fizyczna, jak również dieta bogata w składniki mające korzystny wpływ na kondycję mózgu. Kluczowe są tu witaminy D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które w największych ilościach znajdziesz w tłustych rybach morskich i olejach rybich (polecamy szczególnie olej z wątroby dorsza, np. MÖLLER'S tran norweski). Spośród produktów dostępnych w sklepie mamZdrowie.pl zdecydowanie polecić można również preparaty Bioastin Astaksantyna i GranaCor ze względu na ich silne działanie antyoksydacyjne i korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Acil (Gość)

  Wait, I cannot fathom it being so strhwgatforiard.

 2. Shaan (Gość)

  You made some decent potnis there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 3. apofistex (Gość)

  to tylko do domu starców gada bo nie idzie z tym żyć!

 4. Mirabellka357 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Werra525 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka