Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Demencja starcza - objawy

Demencja starcza powoduje poważne problemy z wykonywaniem codziennych czynności i może być mylona z naturalnym procesem starzenia się człowieka.

Otępienie starcze, czyli inaczej demencja, może pojawić się już w młodym wieku. Im później zaobserwujemy problemy na tle psychicznym, tym choroba objawia się łagodniej. Pierwszym symptomem jest osłabiona pamięć, która jest częstym i zwykłym objawem starości. Dlatego bliscy i rodzina chorej osoby w podeszłym wieku często to bagatelizują, myśląc, że wynika to jedynie ze starości.

Kolejne objawy demencji to przede wszystkim apatia, osłabienie organizmu, brak zapału do pracy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności i złe samopoczucie. Problemy z zapamiętywaniem i pamięcią mogą objawiać się inaczej u różnych osób. Często pacjenci pamiętają to co zdarzyło się kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, a nie pamiętają co robili wczoraj.

Granica między demencją a chorobą Alzhaimera jest bardzo cienka. Dlatego mówi się, że jedną z formą otępienia starczego jest Alzheimer, który po pojawieniu się objawów demencji zaczyna powodować kłopoty z prawidłową wymową słów i inne dysfunkcje, nasilające się w przeciągu od trzech do pięciu miesięcy.

Wszystkie objawy najbardziej mogą dokuczać bliskim osoby cierpiącej na tę chorobę, a nie samej chorej. Charakter starszej osoby może stać się uciążliwy i nieznośny, może ona oskarżać wszystkich wokół o zabieranie jej pieniędzy, głodzenie czy złe traktowanie. W takim wypadku rodzina musi uzbroić się w cierpliwość, wspierać chorą osobę i być dobrej myśli. Wszystkie objawy demencji nie muszą oznaczać otępienia. Bardzo często każda starsza osoba nie może przypomnieć sobie nazwiska lekarza czy nazwy lekarstwa i może to być spowodowane niedoborem witaminy B12 czy złym funkcjonowaniem tarczycy, nerek lub wątroby.

Co zrobić?

Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy u starszej osoby musimy delikatnie namówić ją na wizytę u lekarza. Nie należy za bardzo na nią naciskać i powodować, że chory zrazi się do lekarza. W szpitalu personel medyczny przeprowadzi odpowiednie badania i przepisze właściwe leki, dzięki którym objawy będą łagodniejsze, a stan zdrowia chorego się poprawi.

Zapobieganie demencji

O ile zaawansowanych zmian w strukturze mózgu nie da się odwrócić, można im skutecznie zapobiegać. W ochronie przed demencją ogromną rolę odgrywa aktywność intelektualna i fizyczna, jak również dieta bogata w składniki mające korzystny wpływ na kondycję mózgu. Kluczowe są tu witaminy D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które w największych ilościach znajdziesz w tłustych rybach morskich i olejach rybich (polecamy szczególnie olej z wątroby dorsza, np. MÖLLER'S tran norweski). Spośród produktów dostępnych w sklepie mamZdrowie.pl zdecydowanie polecić można również preparaty Bioastin Astaksantyna i GranaCor ze względu na ich silne działanie antyoksydacyjne i korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Acil (Gość)

  Wait, I cannot fathom it being so strhwgatforiard.

 2. Shaan (Gość)

  You made some decent potnis there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 3. ゼロハリバートン ZRスーター (Gość)

  News- bag May Have An Important role In Virtually Any Site administration
  ゼロハリバートン ZRスーター http://www.nepalunites.org/送料無料ゼロハリバートン-zero-halliburton-zrスーター-21inch-polish-jp-7423.html

POLECAMY