Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Densytometria kości

Densytometria kości to ważny zabieg diagnostyczny, sprawdzający gęstość naszych kości i ich podatność na potencjalne złamania. Informuje nas również o ryzyku osteoporozy, która jak podają najnowsze badania jest przyczyną złamań biodra, co w ponad 30% przypadków skutkuje śmiertelnymi powikłaniami.

Po co wykonuje się densytometrię kości?

Densytometria kości to badanie sprawdzające gęstość minerałów składających się na kość, co determinuje wytrzymałość danej kości na obciążenia mechaniczne. Udowodniona została zależność pomiędzy gęstością masy kostnej a częstotliwością występowania złamań kości.

Dzięki densytometrii jesteśmy w stanie określić, nawet z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat, czy badana osoba będzie narażona na ryzyko złamań kości udowej i kręgów. Wczesne zdiagnozowanie zmniejszającej się ilości składników i minerałów kostnych potrafi być kluczowe w określeniu nie tylko osteoporozy, ale i osteopenii – potencjalnego zagrożenia osteoporozą. Ma to wielkie znaczenie w podjęciu intensywnej walki z chorobą.

Densytometria kości stanowi również dobrą metodę sprawdzenia efektów przyjmowania leków, wpływających na gęstość masy kostnej, a tym samym mających poprawić stan naszych kości.

Opis badania

Najpopularniejszą metodą diagnozowania osteoporozy jest metoda absorpcjometrii podwójnej energii (DEXA).

Badanie rozpoczyna się, gdy pacjent położy się na specjalnym stole. Ramię densytometru krąży nad badanym fragmentem kośćca, a wyniki automatycznie przesyła do komputera, który ukazuje je nam w postaci wykresu gęstości. Wyniki podawane są w gramach na centymetr kwadratowy.

Dodatkową informacją dla pacjenta jest to, że badanie densytometryczne jest całkowicie bezbolesne, a dawka promieniowania, jaką organizm musi pochłonąć, jest bezpieczna dla zdrowia. Ponadto, od pacjenta nie oczekuje się jakiegokolwiek przygotowania do badania; wymogiem jest jedynie usunięcie elementów garderoby zawierających części metalowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Man1903Gype (Gość)

    U mnie tak samo. Za każdym razem wszystko się sprawdza.    u230326 - Czytaj naszą stronę: