Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Depresja dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa – bo tak dokładnie się nazywa – jest rzadką, ale niezwykle groźną przypadłością, która na ogół prowadzi do odcięcia chorego od dotychczasowego życia. Właśnie z tego powodu jej objawów nie wolno bagatelizować – mimo, że często nie wzbudzają naszego niepokoju.

Charakterystyka depresji dwubiegunowej

Depresja dwubiegunowa (ChAD, choroba maniakalno – depresyjna) jest bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, które według WHO jest siódmym pod względem stopnia utrudnienia życia pacjentów schorzeniem na całym świecie. Zwykle jej początek przypada na okres dorastania i wczesnej młodości (między piętnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia).

Głównym objawem depresji dwubiegunowej są skrajne wahania nastroju, które u około piętnastu procent chorych mogą doprowadzić do samobójstwa. W czasie choroby u pacjenta występują na przemian okresy głębokiej depresji i silnej euforii (wraz z ich okresami przejściowymi, podczas których chory często czuje się normalnie). W przebiegu ChAD wyróżniamy etapy manii, depresji, hipomanii i epizody mieszane (trwają od kilku dni do kilku miesięcy).

Objawy zaburzeń psychicznych w depresji dwubiegunowej

 • Mania

Manię charakteryzuje euforyczny nastrój, wzrost samooceny, zwiększenie aktywności fizycznej i psychicznej oraz nadmierna ekspansywność (np. w sferze seksualnej). Osoba cierpiąca na to schorzenie wypowiada się w bardzo szybki, chaotyczny sposób, jej skojarzenia myślowe są niezrozumiałe, a uwaga rozproszona. Chory ma skłonność do zachowań agresywnych, nie odczuwa apetytu oraz cierpi na bezsenność. Czasami zdarza się, że doświadcza omamów słuchowych lub wzrokowych. Stan manii wymaga pomocy lekarskiej, bowiem na skutek zaburzonego postrzegania świata może wyrządzić sobie i innym krzywdę.

 • Depresja

Depresję charakteryzuje nagłe i głębokie obniżenie nastroju. Chory odczuwa przejmujący smutek, nie czerpie przyjemności z rzeczy, które do tej pory go cieszyły, jego samopoczucie pogarsza się, a życie wydaje się beznadziejne przez co dochodzi do odizolowania się od otoczenia. Jego kondycja fizyczna znacznie się obniża, przez co pogłębia się poczucie frustracji. Chory nie jest zdolny do wykonywania codziennych czynności, ma problemy z koncentracja i pamięcią, staje się drażliwy, cierpi na bezsenność i zaburzenia łaknienia, ulega spadkowi libido, a w skrajnych przypadkach pojawiają się u niego nawet myśli samobójcze lub całkowicie traci kontakt z rzeczywistością.

 • Hipomania

Hipomania jest stanem bardzo podobnym do mani, ale charakteryzuje się znacznie mniejszym natężeniem. Chory w tym czasie obserwuje u siebie zwiększoną aktywność oraz efektywność psychiczną i fizyczną, ma dobry nastrój i samopoczucie, a jego zapotrzebowanie na sen maleje. W tym czasie osoba chora odnosi wrażenie, że cały świat kręci się wokół niej, a każda podjęta przez nią decyzją jest tą najlepszą. Hipomania jest bardzo trudna do zdiagnozowania, bowiem jej typowe objawy występują także u osób całkiem zdrowych, a chory nie traci kontaktu z rzeczywistością.

 • Epizod mieszany

Epizod mieszany jest połączeniem depresji i manii. Najczęściej występują w nim jednocześnie objawy takie jak chaos myślowy, wzmożona aktywność oraz poczucie winy czy myśli samobójcze. Tego rodzaju epizody pojawiają się u ponad połowy pacjentów, a należy podkreślić, że stan ten jest wyjątkowo niebezpieczny. Na skutek wzmożonej aktywności, której mogą towarzyszyć myśli o odebraniu sobie życia, chory często podejmuje działania zmierzające ku spełnieniu tych postanowień.

Leczenie depresji dwubiegunowej

Terapia choroby dwubiegunowej polega na łagodzeniu jej objawów za pomocą środków farmakologicznych. Należą do nich leki stabilizujące nastrój (lit, kwas walproinowy, karbamazepina), które jednocześnie zapobiegają też nawrotom choroby. Czasem lekarze korzystają z antydepresantów lub leków uspokajających.

Depresja dwubiegunowa jest niezwykle wyniszczająca, często uniemożliwia kontynuację pracy, nietypowe stany chorego na ogół doprowadzają do zepsucia wszystkich kontaktów towarzyskich. Współczynnik samobójstw i prób samobójczych jest bardzo wysoki, jedna piąta chorych odbiera sobie życie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Katarzyna Kucewicz (Gość)

  Szanowni Państwo, pragnę poinformować o tworzącej się właśnie grupie terapeutycznej dla osób z diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej. Grupa będzie miała charakter zarówno wsparciowy jak i psychoedukacyjny oparty na programach psychoedukacyjnych Coloma i Viety. Planujemy rozpocząć grupę na przełomie marca i kwietnia 2012, ale już teraz zapraszamy Państwa do zgłaszania się na bezpłatną konsultację do grupy. 
  Grupa będzie prowadzona w centrum terapeutycznym na ul. Rozbrat 34/36 w Warszawie Grupę będę prowadziła ja i drugi terapeuta- oboje jesteśmy psychologami z I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Spotkania odbywały się będą 2 razy w miesiącu po 90 min. Koszt to 50zł za spotkanie. 
  W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt mailowy: kkucewicz@ipin.edu.pl