Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Depresja poporodowa

Cud narodzin jest trudny do opisania. Kiedy matka po raz pierwszy bierze w ramiona własne dziecko, łzy same cisną się do oczu. Zdarza się jednak, że rewolucja hormonalna w ciele kobiety odbiera jej radość z przyjścia na świat upragnionego potomka.

Gdy nie cieszą narodziny dziecka

Wszyscy zgodnie twierdzą, że urodzenie dziecka to najlepszy moment w życiu kobiety. Spełnienie marzenia o macierzyństwie to chwila pełna czułości i miłości, a tulenie noworodka w ramionach powinno wywoływać jedynie uśmiech szczęścia na twarzy świeżo upieczonej mamy.  

Tymczasem niektóre kobiety zaraz po porodzie odczuwają doskwierającą samotność i bezradność, a do głosu dochodzi niepokój o to, czy podołają obowiązkom opieki nad nowym człowiekiem. Zrozpaczone młode mamy uważają, że nikt ich nie rozumie i że nie potrafią odpowiednio zająć się własnym dzieckiem. Kobieta odczuwająca takie emocje po porodzie, najczęściej jest dotknięta depresją poporodową. Izoluje się od swojego otoczenia, zwłaszcza od dziecka, i czuje, że jest postrzegana jako wyrodna matka, co jedynie pogłębia jej złe samopoczucie i wyobcowanie.  

Depresje poporodowe są zwykle stanem przejściowym, który związany jest z ogromnymi zmianami w dotychczasowym życiu. Osłabienie i zmęczenie w pierwszych tygodniach życia dziecka są całkowicie naturalne, a młoda matka może czuć się wycieńczona fizycznie i emocjonalnie. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące w jej organizmie odbijają się w sposób negatywny na jej nastroju.

Depresje poporodowe są zwykle stanem przejściowym, który nieodłącznie związany jest z ogromnymi zmianami w dotychczasowym życiu. Osłabienie i zmęczenie w pierwszych tygodniach życia dziecka są całkowicie naturalne, a młoda matka może czuć się wycieńczona zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące w jej organizmie odbijają się w sposób negatywny na jej nastroju.

Depresja poporodowa – pojęcie choroby

Według lekarzy, depresja poporodowa jest zaburzeniem afektywnym ze spektrum depresji. Objawy, jakie jej towarzyszą, są w zasadzie tożsame dla zaburzeń depresyjnych typu reaktywnego, czyli takich, które następują po jakimś traumatycznym przeżyciu. Cechą charakterystyczną depresji poporodowej jest jednak to, że pojawia się w 3 lub 4 dniu po porodzie.

Zaburzenia poporodowe nie obejmują wyłącznie odosobnionych przypadków. Wręcz przeciwnie, depresją poporodową dotkniętych jest nawet 20% kobiet, co oznacza, że co 5 rodząca kobieta ma pewne problemy psychologiczne po urodzeniu dziecka. Trzeba zaznaczyć, że depresja poporodowa jest wymagającą leczenia chorobą, a jej rozpoznanie należy do lekarza psychiatry.

Do zdiagnozowania depresji poporodowej wykorzystywana jest skala Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Składa się ona z 10 pytań, a przeprowadzenie rozpoznania zajmuje kilka minut. Wynik na poziomie 10 punktów świadczy o tym, że depresja poporodowa mogła się pojawić i niezbędne jest dalsze rozpoznawanie sytuacji chorej.

Przebieg depresji poporodowej

Euforyczne reakcje matek na narodziny dziecka przeplatają się ze stanami zaburzeń emocjonalnych. Po porodzie pojawia się chandra, kobieta czuje się zmęczona i zniechęcona, ma wrażenie, że obowiązki ją przerastają.

Sytuacji bynajmniej nie poprawia ból odczuwany w piersiach i w brzuchu, a dodatkowe dolegliwości mogą wystąpić po przeprowadzonym cesarskim cięciu. Szpitalna atmosfera nie sprzyja poprawie samopoczucia młodych mam. Łatwiej jest walczyć z depresją w domu, w znajomym otoczeniu bliskich i przyjaciół.

Depresja poporodowa na ogółu ustępuje po kilku dniach, ale w niektórych przypadkach może się przekształcić w długą i uciążliwą chorobę. Co ciekawe, depresja poporodowa może dać swe pierwsze objawy nawet po pół roku od urodzenia dziecka.

Objawy depresji poporodowej

Generalnie, kobieta cierpiąca na depresję poporodową odczuwa niechęć do życia, nie ma siły do zmagania się z codziennymi obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem i nic jej nie cieszy. Sygnały świadczące o tym, że u kobiety po urodzeniu dziecka pojawiła się depresja poporodowa mogą być jednak różne.

Dotychczas zostały opisane jedynie klasyczne symptomy, ale należy pamiętać, że każda kobieta może cierpieć na nieco inną odmianę depresji. Zależne jest to od jej cech osobowościowych i wcześniejszych przeżyć, sytuacji rodzinnej i wieku. Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów depresji poporodowej zalicza się:

 • wszechogarniające, nieustanne zmęczenie,
 • problemy z zasypianiem,
 • apatyczność,
 • poczucie rozbicia,
 • zaburzenia apetytu,
 • spadek libido,
 • obsesyjne zamartwianie się o zdrowie dziecka,
 • poczucie braku spełnienia jako matki,
 • brak poczucia więzi z dzieckiem,
 • napady lęku i paniki,
 • rozdrażnienie,
 • wybuchy złości,
 • niechęć i strach przed opieką nad dzieckiem.

Grupa ryzyka

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie kobiety są najbardziej narażone na depresję poporodową. Niektóre osoby mogą być jedynie bardziej podatne na ten rodzaj zaburzeń. Depresja jest jednak wynikiem nakładania się różnych czynników i sytuacji, a nie samego porodu i pojawienia się dziecka na świecie.

Można wymienić kilka elementów, które sprzyjają wystąpieniu depresji poporodowej. Mowa tu o:

 • skłonności do popadania w stany depresyjne,
 • tragediach życiowe,
 • urodzeniu wcześniaka lub dziecka chorego,
 • kłopotach życiowe,
 • niekorzystnej sytuacji rodzinna,
 • braku wsparcia ze strony rodziny i ojca dziecka,
 • bardzo młodym wieku matki,
 • późnej ciąży, która staje się przeszkodą do realizacji ambicji zawodowych.

Jak uniknąć depresji?

Gdyby istniała uniwersalna recepta na to, jak uniknąć depresji poporodowej chyba każda kobieta chciałaby ją zastosować w praktyce i nie mieć do czynienia z przykrymi objawami tego zaburzenia . Niestety, są tylko pewne przesłanki do tego, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Przed porodem kobieta powinna jak najwięcej odpoczywać i zrezygnować z choćby części wykonywanych obowiązków zawodowych. Dobrze jest przeprowadzać długie rozmowy z najbliższymi, które dotyczyłyby skrajnych emocji odczuwanych w trakcie ciąży. Przed narodzinami dziecka warto też zapisać się do szkoły rodzenia.

Z kolei, już po przyjściu na świat maleństwa, młoda matka powinna starać się wykorzystywać każdą wolną chwilę na odpoczynek i sen. Część obowiązków związanych z dzieckiem matka może przekazać najbliższym, a w tym czasie powinna zająć się wyłącznie sobą.

Nie jest wskazane, aby tuż po porodzie rozpoczynać intensywną dietę odchudzającą, ponieważ spowoduje ona spadek poziomu cukru we krwi i obniży nastrój. Młode małżeństwa powinny dążyć do spędzania ze sobą więcej czasu i doprowadzania do sytuacji intymnych.

Leczenie depresji poporodowej

Najważniejsze w trakcie leczenia depresji poporodowej jest wsparcie najbliższych, choć ono samo w niektórych przypadkach może nie wystarczyć do pozbycia się wszystkich objawów zaburzenia. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Nie jest to niczym wstydliwym, zwłaszcza, że depresja tego rodzaju dotyka co 5 rodzącą kobietę. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zdiagnozowanie depresji poporodowej nie niesie za sobą konsekwencji odebrania kobiecie praw do opieki nad dzieckiem.

Leczenie depresji poporodowej w gabinecie psychiatry polega na prowadzeniu rozmów, stosowana jest psychoterapia, a niekiedy także farmakoterapia. Kobiecie podawane są leki przeciwdepresyjne, które działają delikatnie i nie uzależniają. Leczenie farmakologiczne może trwać bardzo długo, a leki należy przyjmować nawet pół roku po ustąpieniu objawów depresji, aby skutecznie zapobiegać jej nawrotom.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Open (Gość)

  Mf3wisz, że wszystko jest dorbze, wspaniale, wokf3ł twierdzą, że tylko pozazdrościć? A w Tobie jakaś taka dziwna pustka i nijakość? Skąd ja to znam :/ Mf3j sposf3b na taki stan: porządny RESET, koniecznie.

 2. Bobbi (Gość)

  Last one to utzilie this is a rotten egg!

 3. Heaven (Gość)

  Many many quiatly points there.

 4. elka (Gość)

  Miałam już poczatki depresji. Potrafiłam jeszcze zwlec się z łóżka i pozałatwiać najważniejsze sprawy, ale poza tym cały czas chodziłam zdołowana a me życie było egzystencją. W ostateczności zdecydowałam się na rytuał oczyszczenia energetycznego na stronie moc-energii.pl. Był to strzał w dziesiątkę. Wszystko powoli zaczęło się poprawiać, a ja już nie boję się życia. Wiem że czeka mnie jeszcze wiele pozytywnych rzeczy.

 5. Kalin (Gość)

  space on a budget, but they have really rad freebies, like this stencil that was coeunibttrd by The CSI project. Print that mother out and finally give a facelift to that endtable that has been bugging you for