Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Derealizacja

Derealizacja to zaburzenie psychiczne dotyczące percepcji rzeczywistości. Chory odnosi niczym nieuzasadnione wrażenie, że otaczający świat uległ zmianie, stał się nierealny i nieznajomy: najbliżsi mogą wydawać się obcy, ludzie mówią w niezrozumiały sposób, świat jest dwuwymiarowy, widziany jakby przez szybę, przedmioty falują, a rzeczywistość przypomina sen.

Charakterystyczne objawy derealizacji to również dzwonienie w uszach, zaburzenia widzenia w postaci błysków i migających gwiazdę oraz natrętne myśli natury egzystencjalnej. Czasami obserwuje się zaburzenie widzenia kolorów (obraz może być czarno-biały lub przeciwnie, barwy wydają się być nadzwyczaj nasycone i ostre).

Derealizacja, która bardzo często towarzyszy depersonalizacji (poczuciu nierealności samego siebie i oderwania od własnego ciała), jest wymieniana wśród częstych objawów zaburzeń nerwicowych, depresji i schizofrenii, ale może być również efektem przyjmowania środków psychoaktywnych.

Aleksandra Banasik

Tematy: depersonalizacja, zaburzenia psychiczne, nerwica, depresja, schizofrenia

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Tamara (Gość)

    Problem z derealizacja jest taki, że można na początku nie zauważać, że coś jest z nami nie tak. A wraz z pogłębianiem się i mieszaniem zaburzeń - depersonalizacji, derealizacji i wszelkich innych możliwych. Ja osobiście uważam, że za każdym razem, gdy człowiek czuje się nieswojo powinien porozmawiać z kimś, jeżeli nie z psychologiem

  2. Anka (Gość)

    Tamara, ja chodziłam do ośrodka Psychologgia w Warszawie. Mogę polecić ich usługi. Teraz chodzę jeszcze na medytacje i zainteresowałam się bardzo tematem. Sama chciałabym kiedyś pomagać ludziom :)