Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dermatoskopia

W dzisiejszych czasach najgroźniejszą chorobą, z którą rocznie przegrywa coraz więcej osób, są nowotwory. Mogą wystąpić niemalże wszędzie na naszym ciele, a najłatwiej je spostrzec na skórze. Dla tego tak ważne jest badanie dermatoskopijne, które precyzyjnie zdiagnozuje każdą podejrzaną zmianę chorobotwórczą skóry.

Po co wykonuje się badanie?

Dzięki dermatoskopii jesteśmy w stanie zdiagnozować zmiany chorobotwórcze skóry, przy pomocy urządzenia zwanego dermatoskopem. Jest to specjalny aparat optyczny, powiększający obraz 10 – krotnie, dzięki któremu możemy uzyskać trójwymiarowy obraz wybranego odcinka skóry.

Dermatoskopia umożliwia diagnostykę zmian chorobotwórczych skóry takich jak czerniak złośliwy, znamię błękitne, znamię barwnikowe, naczyniak, nabłoniak barwnikowy, brodawka łojotokowa, zmiany krwotoczne, czerniak młodzieńczy Reed, oraz znamiona barwnikowe łączące, mieszane i dysplastyczne.

Jak przebiega badanie?

Dermatoskop to urządzenie składające się z dwóch cylindrów kontaktowych. Pierwszy cylinder ma średnicę 8mm i służy do badania miejsc nierównych np. kąt oka, krocze, okolica zauszna czy paznokcie i przestrzeń między palcami. Drugi cylinder jest znacznie większy – średnica 2,5cm, dzięki niemu oglądamy większe zmiany skórne wyłącznie na płaskich powierzchniach.

Przed wykonaniem badania, miejsca w których występują potencjalne zmiany chorobotwórcze nakrapla się niewielką ilością substancji imersyjnej, która stanowić będzie optymalne środowisko optyczne dla dermatoskopu. Badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut i jest bezbolesne, a wyniki podawane są w formie opisu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. dermatoskop (Gość)

    badanie dermatoskopowe jest podstawowym badaniem przesiewowym w badaniu zmian skórnych - różnicuje się w ten sposób poważne zmiany skórne. Dermatoskopy to narzedzia, które przeznaczone są dla różnych specjalnosci lekarskich począwszy od lekarza pierwszego kontaktu a skończywszy n specjaliscie.