Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dieta a typ mózgu

Jesteś na diecie, a wagi wcale ci nie ubywa? To całkiem możliwe, zwłaszcza jeśli źle dobrałaś dietę. A co to znaczy źle dobrać dietę? Amerykańscy badacze twierdzą, że powinna być kompatybilna z mózgiem. Brzmi intrygująco? Już wyjaśniamy.

Porównując 66.000 zdjęć mózgu, neurolog dr Daniel Amen, określił 4 różne typy mózgu i przypisał je różnym sposobom odżywiania się. Wyniki jego badań sugerują bowiem, iż najskuteczniejsze dla danego organizmu są diety dopasowane do sposobu, w jaki pracuje dany mózg.

O co dokładnie chodzi? Na podstawie wnikliwego porównania mózgów, dr Amen wyróżnił 4 typy ludzi – typ kompulsywny, typ impulsywny, typ emocjonalny i typ niespokojny. Zdaniem naukowca, to właśnie mozg determinuje nasze przyzwyczajenia żywieniowe, to co jemy, kiedy jemy i jak jemy. To mózg pozwala nam odejść szybko od stołu i to on nakazuje dolać sobie kolejną porcję zupy.

Najefektywniejsze rezultaty w przypadku typu kompulsywnego przynoszą diety oparte na węglowodanach, podczas gdy typ impulsywny powinien poszukać diety wysoko proteinowej. Zbalansowana dieta wykorzystująca mieszankę tłuszczy, białka i węglowodanów to propozycja dla osób reprezentujących typ emocjonalny, a typ niespokojny (znerwicowany) z pewnością zobaczy korzyści płynące z diety bazującej na warzywach i produktach pełnoziarnistych.

Według dr Amena, słabym punktem większości diet jest jest przekonaie dietetyków, że służą one równie dobrze wszystkim ludziom. 20-letnie obserwacje Amena potwierdzają jednak, że to co służy jednym, niestety nie przynosi pozytywnych rezultatów u innych. Zdaniem badacza, to nasz mózg decyduje o tym, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać i to on sprawia, że chudniemy stosując daną dietę lub też wręcz przeciwnie.

Baczna obserwacja własnej osobowości oraz rozpoznanie typu mózgu jest więc, jak twierdzi dr Amen, podstawą do określenia najskuteczniejszego planu żywieniowego i charakteru ćwiczeń, z których organizm wyniesie najwięcej korzyści.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. bleer (Gość)

    Witam, a można coś więcej nt. tych typów osobowości - jak je rozpoznać i jak się przy danym typie odżywiać ??