Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa polega na wyłączeniu z jadłospisu: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz wszystkich ich przetworów, nie wymaga jednak rezygnacji z innych artykułów zbożowych .

Gluten jest to białko roślinne występujące w zbożach: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa.

Istnieją dwa podstawowe wskazania do diety bezglutenowej

 • celiakia - jest to trwała nietolerancja glutenu
 • alergia na gluten - może być czasowa

Osoby z objawami zespołu złego wchłaniania i zanikiem kosmków jelita cienkiego nie związanym z celiakią, powinny również na pewien czas stosować dietę bezglutenową.

Osoba ze stwierdzoną celiakią już do końca życia musi pozostać na diecie bezglutenowej. Natomiast w przypadku alergii na gluten, może ona być czasowa lub też możliwe jest nabycie z wiekiem tolerancji na gluten.

Orzeczenie lekarskie, że pacjent powinien przejść na dietę bezglutenową powinno być poprzedzone specjalistycznymi badaniami np. biopsja jelitowa. Stosowanie diety na zasadzie próbnej jest błędem, gdyż zbyt wcześnie decyduje się, że dziecko powinno mieć dietę bezglutenową. Samo stwierdzenie dodatniego alergicznego testu skórnego na gluten lub podwyższonego poziomu specyficznej IgE, nie jest jeszcze wskazaniem do przejścia na dietę. Wiele dzieci, pomimo takich wyników dobrze tolerują gluten. Podobnie jest w przypadku celiakii, samo stwierdzenie dodatniego testu serologicznego w kierunku celiakii (AGA, ARA, EMA, TTG) nie upoważnia do rozpoznania celiakii i włączenia diety. Dodatni wynik testu serologicznego wymaga potwierdzenia poprzez wykonanie biopsji jelitowej.

Produkty mączne dozwolone w diecie bezglutenowej muszą być wytworzone ze zbóż pozbawionych glutenu - kukurydzy, ryżu, prosa, gryki, a także soi, sorgo, mąki ziemniaczanej, tapioki. Można z nich przygotowywać takie same potrawy jak z mąki pszennej. Produkty bezglutenowe powinny być oznaczone międzynarodowym symbolem przedstawiający przekreślony kłos. Jeśli kupujemy artykuły nie oznaczone w ten sposób, należy zawsze dokładnie sprawdzić ich skład. Większość produktów bezglutenowych jest uboga w żelazo, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, dlatego w diecie należy zwiększyć spożycie owoców i warzyw, a także roślin strączkowych, przy skłonnościach do zaparć - dodawać otręby ryżowe, sojowe lub kukurydziane. Jadłospis należy też wzbogacić o ryż pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, są to dobre źródła węglowodanów, których w diecie bezglutenowej na ogól jest zbyt mało.

Ale jeżeli już wprowadzenie diety bezglutenowej jest uzasadnione, to należy bardzo dokładnie przestrzegać jej zasad. W sprzedaży jest wiele produktów bezglutenowych - pieczywo, makarony, słodycze, mieszanki mąki bezglutenowej, przeznaczone do przyrządzania potrwa w domu. Pozwala to na urozmaicenie jadłospisu, który powinien być dostosowany do wieku i wymogów racjonalnego żywienia. Przyrządzone potrawy bezglutenowe może jeść cała rodzina. Większość przepisów da się bez trudu dostosować do diety bezglutenowej np. zupa nie musi być przyprawiona mąką, zwykły makaron możemy zastąpić bezglutenowym, lub też ryżem, kaszami, kotlety mogą być być obtoczone w bułce bezglutenowej lub samym jajkiem. Pieczywo i ciasta bezglutenowe, kupowane w sklepie, czy też pieczone w domu również może jeść cała rodzina. Przy zakupie jogurtów, wędlin należy zwrócić uwagę, czy nie są zagęszczane glutenem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. ula (Gość)

  czy dziecko bezglutenowe moze zażywac potrawy majace dodatek cukru? na przykład wafelki bezglutenowe z dodatkiem cukru? prosze o pilna i szybka odpowiedz!!

 2. MILI (Gość)

  Jestem szczupła ale mam wystający brzuch i boczki,chcę się tego pozbyć,ale np z diet nie jadam wielu rzeczy... :( czy może mi ktoś przesłać skuteczną dietę z jakichś prostych w miarę codziennych produktów ??
  miluś15@poczta.onet.pl z góry dziękuję

 3. Alicja Żywczak

  Gluten występuje w zbożach: żyto, pszenica, jęczmień owies, nie ma go w cukrze. Nie ma więc przeszkód aby dziecko nie mogło jeść przetworów bezglutenowych z dodatkiem cukru.

 4. Robert (Gość)

  Witam :)
  Powiem szczerze, że mogę się z Wami podzielić bardzo ciekawą nowiną :D jest możliwość powrotu do zdrowia...odzyskania energii...fajnej buzi no rewelka ;) . Wiem, że brzmi to jak reklama, przepraszam ale wiem co pisze!! Jeśli jest ktoś z Poznani lub okolic...proszę pisać wozniak.robert@poczta.fm wypijemy herbatę i porozmawiamy
  życzę zdrowia i pozdrawiam

 5. agata (Gość)

  jadłam ostatnio fajne dania gotowe właśnie bez glutenu z expres menu, nie wiedziałam że można tak urozmaicać dania bez glutenu. Wybór mają naprawdę spory i skład bez konserwantów także wielki plus jak na gotowe dania.