Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dieta Montignaca

Dieta metodą M. Montignac nie jest trudna, wystarczy zapamiętać zaledwie kilka reguł. Jedzenie powinno być przyjemnością, a nie udręką obarczoną tylko zakazami.

Doktor Michael Montignac stwierdził, że powodem tycia nie są zbyt kaloryczne posiłki, ale ich złe komponowanie. Ułożył więc tabelę produktów, w której określił tzw. indeks glikemiczny (IG). Jest on tym wyższy, im bardziej podniósł się poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Podzielił również węglowodany na dobre (o niskim poziomie IG) i złe.

Aby zastosować dietę Montignaca, trzeba wybierać produkty z niskim IG.

Ważnym elementem teorii dr. Montignaca jest odrzucenie mitu kalorii, który od pół wieku kształtuje nawyki żywieniowe. Do tej pory powszechnie przyjmuje się, że otyłość jest spowodowana zbyt kaloryczną dietą. Autor wyjaśnia, że po zmniejszeniu ilości kalorii w pożywieniu człowiek przyzwyczaja się do tego, a ponowne ich zwiększenie powoduje odkładanie się nadmiaru - efekt jo-jo.

Dr Montignac dostrzega, że największe szkody w zdrowotności wywołuje zwiększające się spożycie cukru. W pierwszym etapie diety spada ilość zjadanych węglowodanów, co samo w sobie musi przynieść efekty. Michel Montignac twierdzi, że jego metoda jest niezwykle prosta, gdyż opiera się na odpowiednim doborze produktów spożywczych. Dlatego, można powiedzieć, że jest selektywna, jednak w przeciwieństwie do innych diet, w żadnym wypadku nie wymaga ograniczeń, co do ilości jedzenia, a już tym bardziej znienawidzonego przez wszystkich "liczenia kalorii". Metoda ta pozwala najeść się do syta i schudnąć.

Etap I - spadek masy ciała - trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, czyli do czasu osiągnięcia masy należnej. Organizm nasz podlegać będzie w tym czasie swego rodzaju detoksykacji. Faza ta ma na celu "uspokojenie" naszej trzustki oraz oczywiście schudnięcie. Faza ta jest łatwa do zniesienia, bo nie wymaga ograniczeń co do ilości jedzenia, jak to ma miejsce wtedy, gdy liczymy kalorie. Jest to zarazem dieta selektywna, w tym sensie, że będziemy musieli wykluczyć ze swojego jadłospisu niektóre produkty, lub też jeść je o określonych porach. Jedz przynajmniej 3 posiłki dziennie o stałych porach. Faza I nie powoduje frustracji, nie ograniczamy ilości jedzenia, nie liczymy kalorii, jemy tyle, by zaspokoić głód. Zawsze należy sprawdzić, czy produkt, który kupujemy zawiera cukier. Jedynym dozwolonym słodzikiem jest fruktoza. Zestawiamy dobre węglowodany poniżej 22-35 z tłuszczami, a węglowodany o IG od 35 do 50 bez tłuszczów (łączymy je z białkiem i warzywami). Na śniadanie wybieraj produkty bogate w węglowodany, obiad komponuj z potraw bogatych w tłuszcz i białko. Dzień zakończ lekką węglowodanowo-białkową lub białkowo-tłuszczową kolacją.

Etap II - utrzymanie masy ciała - ma już obowiązywać cale życie. Jest ona naturalnym przedłużeniem fazy I, możemy jeść węglowodany o IG nie wyższym niż 50. Tak naprawdę ten etap nie jest żadną dietą. Teraz najważniejsze, żebyś odżywiała się według zasad, których nauczyłaś się w pierwszym etapie. Dania główne mogą być bogatsze, nie trzeba również rezygnować z deseru - ważne jest tylko, abyś posiłki komponowała z produktów o IG poniżej 60. Od czasu do czasu możesz nawet sięgać po złe węglowodany, ale powinnaś nauczyć się je neutralizować. Wyjątkowo, możemy pozwolić sobie na zjedzenie jednego węglowodanu o wysokim indeksie glikemicznym (cukier, biała mąka, ziemniaki), jednak trzeba to traktować jako rzadkie odstępstwo, które powinno się dokładnie zaplanować i jakoś zrekompensować - na przykład powracając podczas następnego posiłku do fazy pierwszej. Jeśli jednak zbyt często będziesz ulegała pokusie i zauważysz, że waga niebezpiecznie idzie w górę - wróć na tydzień do pierwszego etapu. Dla regularnej pracy trzustki (wydzielającej insulinę) trzy posiłki dziennie wystarczają. Podstawowe zasady to: - nadal eliminacja cukru i miodu - zjadanie chleba tylko pełnoziarnistego i tylko do śniadania - skrobia pozostaje wyeliminowana - owoce zjada się tylko na czczo - dopuszczalne są desery - kawa nadal zakazana - nie należy łączyć złych węglowodanów z tłuszczami - nie pić do posiłku ponieważ rozcieńcza to soki trawienne i pogarsza wchłanianie

Zasady diety:

 • Rygorystycznie wyeliminuj z diety cukier i miód (dopuszczalny słodzik)
 • Nigdy nie łącz w jednym posiłku produktów o wysokim indeksie glikemicznym z tłuszczami
 • Unikaj jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych: pełnego mleka, czekolady, awokado, wątróbki, orzechów laskowych, herbatników
 • Jedz chleb tylko pełnoziarnisty, ciemne pieczywo z mąki z pełnego przamiału typ 1850 lub 2000 - wyłącznie na śniadanie.
 • Jednorazowo można spożyć 100g węglowodanów złożonych (tj. makaron, ryż, kasza, soczewica, chleb WASA, płatki) – zjedzenie większej ilości może być przyczyną tycia.
 • Posiłki z mąka pp w składzie - do godziny 12
 • Jeśli makaron, to tylko z mąki durum, razowy i koniecznie krótko gotowany.
 • Owoce jedz oddzielnie, najlepiej na czczo i ze skórką.
 • Codziennie można zjeść na czczo do 400 gram owoców, 20-30 min przed śniadaniem
 • Z owoców nie jadamy: arbuzów, bananów, ananasów, kiwi, rodzynek - winogrona.
 • Owoców nie wolno łączyć z tłuszczami i białkami, bo zostają zablokowane w żołądku i fermentują. Wyjątek stanowią tzw. "owoce niefermentujące" czyli: truskawki, maliny, jagody, jeżyny, porzeczki które można spożywać do śniadań.
 • Całkowita rezygnacja z alkoholu, kawy i mocnej herbaty, gdyż kofeina zwiększa wydzielanie insuliny.
 • Całkowicie wyeliminuj słodzone napoje gazowane.
 • Przygotowuj soki ze świeżych owoców w domu, bezpośrednio przed spożyciem.
 • W czasie posiłku nie pij wody, nie pij też bezpośrednio przed posiłkiem.
 • Między posiłkami pij wodę mineralną niegazowaną od 1,5 do 2 litrów dziennie.
 • Po posiłku składającym się z węglowodanów poczekaj trzy godziny, zanim zjesz coś zawierającego tłuszcze.
 • Po posiłku składającym się z produktów tłuszczowych poczekaj cztery godziny, zanim zjesz coś zawierającego węglowodany.
 • Jedz co najmniej trzy razy dziennie, nie omijaj posiłków.
 • Przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż 6 godzin.
 • Kolację zjedz do godziny 18
 • Nie łączymy węglowodanów z tłuszczami
 • Codziennie można spożyć do 100 gram białego sera
 • Należy spożywać odtłuszczony nabiał, ponieważ mleko zawiera cukier (laktozę), który jest tutaj połączony z tłuszczem
 • Samo białko jajka możemy dać do węgli, całe jajka ze względu na zawarty w żółtku tłuszcz zaliczamy do tłuszczy
 • Nabiał do 1,5% tłuszczu jemy do posiłków węglowodanowych, z tłuszczami nie mieszamy - do tłuszczu jemy śmietany min. 18% i majonez, który robimy same lub Kielecki (w jego składzie jest cukier, ale jako jedyny nie zawiera konserwantów)
 • Nie jemy parówek (połączenie tłuszczy ze świńskimi dodatkami, typu skrobia, cukry, glutaminian sodu)
 • Nie jemy produktów z cukrem (uwaga na jogurty)
 • Należy wyrobić sobie nawyk kontrolowania, czy w tym, co jemy (chleb, wędliny, majonez, ketchup, przecier pomidorowy, konserwy, warzywa w occie, soki) znajduje się dodatek cukru i nie spożywać takich produktów.
 • Próbujmy komponować posiłki tak, by nie łączyć mięsa z kaszami, makaronami; Jeśli jemy mięso to tylko z warzywami - gotowanymi lub surowymi
 • Warzywa można łączyć i w posiłkach węglowodanowych i w posiłkach tłuszczowych, wyjątkiem są tutaj warzywa strączkowe, które nadają się tylko do połączeń z węglowodanami, mam na myśli: soje, soczewice, groch, fasole. Wyjątek stanowi fasola szparagowa, którą można łączyć z tłuszczami
 • Jedz warzywa bogate w błonnik: sałatę, pory, bakłażany itp.
 • Korzystaj z obfitości świeżych ziół: koper, natka, szczypiorek, bazylia pobudzają trawienie, wzmacniają smak potraw.
 • Gotować w niskiej temperaturze, i - możliwie często - na parze
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. takaja (Gość)

  czy ktoś z Was stosował? jak efekty? ja poważnie się zastanawiam

 2. doti (Gość)

  Wszystko pięknie, tylko słodziki są chyba rakotwórcze. To już lepiej w ogóle nie stosować cukru, niż takie wątpliwe zamienniki. Poza tym nie można używać sformułowań typu "Wyjątkowo, możemy pozwolić sobie na zjedzenie jednego węglowodanu o wysokim indeksie glikemicznym" - tzn. co? jednej cząsteczki węglowodanu? nawet pod najlepszym mikroskopem się nie uda tak dobrze podzielić ;) No i jeszcze te owoce przed śniadaniem - nie polecam w chorobie wrzodowej.

 3. miki (Gość)

  Tak stosowałam z bardzo dobrym efektem. Kupiłam sobie książkę "jeść ,aby schudnąć".Tekst przygotowany dla osoby mało lotnej intelektualnie prosto- łopatologia. Bardzo polecam ,efekt utrzymuje się cały czas nawet po zaprzestaniu programu ale należy rozstać się z pewnymi niekorzystnymi nawykami żywieniowymi.Jest bardzo urozmaicona , można dobrze zjeść,najeść się czuć się lekko i mieć chęć do pracy nawet bardzo wyczerpującej.W pierwszym miesiącu schudłam 8 kilogramów trochę się przestraszyłam więc pofolgowałam restrykcyjności diety ,później było ok 3kilogramów miesięcznie łącznie 16 ilogramów. polecam pozdrawiam

 4. Horror (Gość)

  Stosowanie si ę do tego wszystkiego zrobi z waszego życia tragedie , beznadziejne życie , nawet można powiedzieć że człowieka chorego nieuleczalnie.Przesadzone , ja do tego w połowie się nie stosuje ,mam dietę i ćwiczę na siłowni, i mam idealną sylwetkę i wszystko jest OK , bez ćwiczeń siłowych po schudnięciu będziecie wyglądać jak wiszący worek skory , która została rozciągnięta przez tycie.

 5. do horror (Gość)

  Co Ty opowiadasz? Jeśli ktoś chce zrzucić kilka kilogramów to nie będzie mu wisiała skóra po schudnięciu. Dlaczego wszyscy potrafią tylko krytykować. Dieta Montignaca jest bardzo skuteczna i ciekawa.

 6. kiki (Gość)

  mogę streścić ten tekst jednym słowem - nie jedzcie nic ;) debilizm. Ja rozumiem, że może stosując to wszytsko by się chudło etc, ale według mnie te rady są bez sensu. ;)

 7. mumaaaa (Gość)

  stosując tą dietę schudłam 10 kilogramów w ciągu 2 miesięcy nie odmawiając sobie zbyt dużo. To naprawdę działa. ;)

 8. Konrad (Gość)

  A skąd wziąć tą całą tabelę produktów ?? ?

 9. teresa (Gość)

  stosuje ta diete dziala i trzeba sie tylko pouczyc na poczatku kilka razy zagladac do ksiazki co z czym jest dobre i pozniej juz wiesz i leci a waga leci nie wiesz kiedy i rozne dolegliwosci brzucha sie reguluja nie ma wzdec i bulgotow i do toalety idzie sie regulrnie jest to moim zdaniem b.dobra dieta tylko jogutow nie moge kupic bez cukru wszystkie bez wyjatku maja cukier

 10. teresa (Gość)

  stosuje ta diete dziala i trzeba sie tylko pouczyc na poczatku kilka razy zagladac do ksiazki co z czym jest dobre i pozniej juz wiesz i leci a waga leci nie wiesz kiedy i rozne dolegliwosci brzucha sie reguluja nie ma wzdec i bulgotow i do toalety idzie sie regularnie jest to moim zdaniem b.dobra dieta tylko jogutow nie moge kupic bez cukru wszystkie bez wyjatku maja cukier

 11. Kisia (Gość)

  Ja bym chciała schudnąć około 20 kg. Czy to jest możliwe? Mam 52 lata,a w tym wieku nie łatwo się chudnie...

 12. beti (Gość)

  Witam.Czy ktos moglby mi napisac gdzie szukac przykladowych przepisow na sniadania,obiady i kolacje.

 13. ania82 (Gość)

  dietamm.pl :) tutaj znajdziesz wszystko :)

 14. dziunka_20 (Gość)

  Witam wszystkich.
  Ile kosztuje taka książka ??
  odpiszcie na gg 18128324 proszę

 15. dziunka_20 (Gość)

  Pani aniu82 próbuje wejśc na tą strone co Pani podała dietamm.pl zeby znaleźć przykładowe przepisy i nie mogę :( czy mogłaby pani wysłać mi pare przykładów na maila ?? bardzo byłabym wdzięczna ( izuska_16@o2.pl) Z góry dziękuje !!!!

 16. Pani grubsza (Gość)

  czytam i czytam i nic nie rozumiem, bo lekka kolacja bialkowo-tluszczowa nic mi nie mowi, ja rozumiem ze wiekszosc ludzi, wie o co chodzi bo czytala o roznego rodzaju dietach ale zdazaja sie takie przypadki, jak cale zycie chuda- 176 cm, 58-62 kg, ktora nigdy nigdy nie uwazala, na jedzenie, bo miala dobra przemiane materii, i jetsem po dwoch ciazach i nagle jestem sloniem o wadze77 kg i nie wiem za co sie zabrac, bo ocxzywiscie pojecia nie mam. I wydaje mi sie, ze moze chocby przykladowo podac o co chodzi przydaloby sie dla osob, ktore zwyczajnie chca schudnac

 17. dzwoneczek (Gość)

  pisze zeby trzymac sie scisle godzin posiłku. a jak to jest jak ja pracuje troche przez dzien a troche na noc. przeciez nie bede jesc w porze jak mam spac.

 18. ainex

  witam, zaczelam diete wczoraj dopiero, ale z Waszych wpisow juz sie ciesze na efekt, bo musze zrzucic ok 10-15 kg przed latem i przedewszytkim na moje lepsze samopoczucie!
  niezabardzo lapie jeszcze produkty weglowe, tluszcze ect.
  porsze o jakies wytlumaczenie typu "po chlopsku".

  z gory dziekuje i pozdrawiam

 19. Niuniam (Gość)

  Ja stosowałam tą lub podobną dietę i uwierzcie mi lub nie jest najlepsza jaką stosowalam :) tylko ja przeszłam pierwszy etap za pierwszym razem i jakos tak krótko, to zrzuciłam tylko kilka kg :) a ostatnio w 2,5miesiąca straciłam 13kg :) naprawde ważne jest łączenie posilków, a nie ich ilość... powodzenia w odchudzaniu :)

 20. ainex

  witam was!
  no wiec od 2 tygodni zyje wg tej diety i w ciagu pierwszego tygodnia stracilam 2kg, w drugim zaledwie 0,5kg. powoli trace motywacje :(
  jem tak samo caly czas, tzn wg zasad.
  pomozcie

 21. KolejnyGość (Gość)

  ...a jak to się robi( ?? ?) : cyt.: "Gotować w niskiej temperaturze" - jak można gotować w niskiej temperaturze?

  I dzięki za taaakie porady!

  Pozdrawiam. H.L.

 22. do teresa (Gość)

  sa jogurty bez cukru, z tego co mi wiadomoto w polsce jogobella jest slodzona fruktoza a takie juz mozna zajadac :)

 23. do teresa (Gość)

  aha tylko jogobella light ;)

 24. kasia (Gość)

  ilość posiłków jest również ważna tak samo jak ich wielkość, nie wiem czy słyszeliście o ładunku glikemicznym? nie można przesadzać z wielkością, szczególnie tłuszczowych, bo ilość kcal też jest ważna

 25. gosieks (Gość)

  Dieta mm działa. Dodać trzeba, ze rezygnując z wysoko przetworzonych produktów, cukru i konserwantów pozbylam się w 100% cellulitu a cera zrobila sie promienna i zdrowa. Jeśli chcecie poznać zasady polecam ksiażki "jesc aby schudnac" lub "szczupla bez wyrzeczen" bo kiedy szukałam zasad diety w sieci nie do końca łatwo było sie w tym połapać, mimo iż miałam doskonale opanowane pojęcia takie jak: bialko, tluszcz, węglowodany i wiem w jakich produktach sie one znajdują. Ksiązki kosztują po około 30 zł (w każdej jest w zasadzie to samo napisane ale wg mnie lepsza "szczupła bez wyrzeczeń") a zasady są wyłożone bardzo prosto i przystępnie.

  powodzenia!