Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dieta na zdrowe oczy

O zdrowiu twoich oczu nie decyduje jedynie to, czy czytasz przy odpowiednim świetle. Niebagatelne znaczenie ma też dieta, która może uchronić cię przed brzemiennym w skutkach schorzeniem oczu.

Naukowcy z kilku holenderskich uniwersytetów odkryli, że osoby, których diety obfitują w cynk, beta karoten i kwasy omega-3, są znacznie mniej narażone na schorzenie oczu zwane zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).

AMD jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku po 50. roku życia i cierpi na nie około milion Polaków. Zaniedbania w profilaktyce sprawiają, że pacjencji najczęściej dowiadują się o chorobie zbyt późno i zmian w ostrości obrazu nie da się już odwrócić. Choroba wyniszcza siatkówkę, powodując zaburzenia ostrości widzenia i stopniowo wykluczając chorego z życia codziennego. Z czasem uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak czytanie, rozpoznawanie twarzy i barw, a nawet chodzenie.

Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby należą między innymi palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie tętnicze, ale mamy też do czynienia z aspektem genetycznym. Osoby z wariantem genu zwanym CFH są obciążone aż 11-krotnie większym ryzykiem niż reszta populacji.

Badania, które przeprowadzono na przestrzeni 10 lat wykazały, że u tych właśnie osób ryzyko spada na skutek zastosowania diety bogatej w cynk, beta karoten, kwasy omega-3 oraz luteinę i zeaksantynę. Stwierdzono też, że nie jest konieczne ponadprzeciętne spożycie, by zaobserwować ochronne działanie tych składników i dawki rekomendowane przez ekspertów ds. żywienia w zupełności wystarczą.

Czego nie może zabraknąć w diecie?

  • Cynk: ostrygi, czerwone mięso, orzechy, fasola, kasze, chleb pełnoziarnisty;
  • Kwasy Omega-3: pestki dyni, oliwki, żółtka jaj, tłuste ryby morskie (makrela, śledź, łosoś, dorsz);
  • Beta karoten: rabarbar, marchew, szpinak, brukselka, żółty melon, morele;
  • Luteina i zeaksatyna: kapusta włoska, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, koper, szczypiorek, brokuły, groszek zielony, dynia, cukinia, papryka.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. dynamical

    Bardzo fajny artykuł. Zresztą w necie można znaleźć wiele ciekawych tekstów na ten temat. Ostatnio czytam dużo na temat ADM i żółta plamka leczenie. Zresztą przy okazji polecam: http://pryzmat-okulistyka.pl/zolta_plamka_leczenie/

  2. Renatka (Gość)

    w temacie kropel do oczu używam starazolin hydrobalance, są chyba w każdej aptece. Mają dobre działanie jeśli chodzi o nawilżanie oka.