Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dieta zwalczająca cukrzycę

Dla miliona osób cierpiących na cukrzycę typu 2 pojawiło się światło nadziei. Naukowcy odkryli, że kilkutygodniowa restrykcyjna dieta może zupełnie cofnąć symptomy choroby.

Cukrzyca typu 2 ma ścisły związek z nawykami żywieniowymi i trybem życia. Rozwija się najczęściej u osób otyłych i stanowi ok 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Wysokocukrowa dieta i niewielka aktywność fizyczna odbiła się już w ten sposób na 55 milionach Europejczyków.

Do niedawna wierzono, że cukrzyca typu drugiego jest nieodwracalna, ale badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Newcastle wyraźnie wskazuje, że chorzy mogą uleczyć się sami poprzez zastosowanie radykalnego planu żywieniowego. Ekstremalna dieta proponowana przez prof. Roya Taylora bazuje na zasadzie 600 kcal dziennie, przez co powoduje spadek poziomu tłuszczu w trzustce i przywraca jej prawidłowe funkcje.

W badaniu wzięło udział 11 osób, u których właśnie zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Ochotnicy przez 8 tygodni spożywali specjalnie opracowane napoje i bezskrobiowe warzywa. Już po tygodniu, poziom cukru mierzony przed śniadaniem powrócił do normy, wskazując na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Po 8 tygodniach, u wszystkich pacjentów doszło do całkowitego odwrócenia symptomów choroby, a po trzech miesiącach od zakończenia badania stan ten utrzymuje się u 7 z nich.

Prof. Taylor tłumaczy, że na skutek zbyt dużej ilości tłuszczu dochodzi do zablokowania funkcji trzustki na poziomie komórkowym, zakłócając wydzielanie insuliny, która reguluje poziom cukru we krwi. Gdy nadmiar tłuszczu zostaje usunięty, powracają prawidłowe funkcje. Naukowcy wierzą, że taka ekstremalna dieta mogłaby pomóc również pacjentom, którzy od lat zmagają się z chorobą. Taylor nie kryje jednak pesymizmu odnośnie liczby osób, które byłoby w stanie przestrzegać tak restrykcyjnej diety pomimo jej ogromnego potencjału.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. AdamK1

  Zapraszamy do wypróbowania dzienniczka diety na stronie: http://dietomat.pl/jadlospis – nasz produkt został tak przygotowany, aby pomóc w układaniu zdrowego jadłospisu. Oparty jest o bazę ponad 3500 produktów, które można wykorzystać do zbilansowania diety. Pokazujemy m.in. wartość węglowodanów, dla których cukrzycy mogą zastosować własne wymienniki. Dzienniczek jest w wersji online i jest to duże ułatwienie w dzisiejszych czasach. Zapraszamy do używania i dzielenia się uwagami na jego temat.

 2. Karolinka254 (Gość)

  Tutaj każdy znajdzie dla siebie odpowiednią dietę: dietoteczka.pl/category/diety/ Nie ma uniwersalnej diety odchudzającej. Każdy musi sam dobrać jadłospis dla siebie.

 3. Malgonia (Gość)

  M96 Najwazniejsza w odchudzaniu jest motywacja moje drogie panie, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to powera do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech sobie wpisze w google: odchudzanie przed i po by sasetka

 4. Werra724 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Mania56 (Gość)

  Co jutro gotujecie na obiad? Ja robie rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Cos pysznego, poszukajcie sobie w goglach: zupa rumfordzka babci