Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Dlaczego ludzie starsi szybko marzną?

Z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do wywoływania dreszczy, czyli szybkiego wytwarzania ciepła.

W starszym wieku sytuacje tą pogarsza jeszcze problem z niedomaganiem układu krążenia. Utracie ciepła z organizmu sprzyja bardzo mała aktywność fizyczna lub całkowity bezruch np. unieruchomienie na wózku czy w łóżku, złe odżywianie oraz nadużywanie lekarstw uspokajających. Osoba, której organizm traci zbyt dużo ciepła ma nieskoordynowane ruchy, zawroty głowy, z trudem się koncentruje i mówi. Na zadane pytania udziela nieskładnych odpowiedzi, ma spowolniony oddech i słabe tętno. Do takiej sytuacji może dojść nawet w domu przy temperaturze nie przekraczającej 17 stopni.

Istnieją proste metody aby temu zapobiec. Podstawową rzeczą jest urozmaicona dieta. Temperatura w pokoju osoby starszej powinna wynosić nie mniej niż 20-21 stopni.

Osoby nie poruszające się ubieramy na cebulkę, by ubraniem regulować ciepłotę ciała. Dla osoby poruszającej się na wózku, postawny termos z ciepłym piciem w zasięgu ręki.

Jeżeli osoba starsza mieszka sama, a nie możemy jej odwiedzać codziennie, postarajmy się o kontakt telefoniczny. Zwracajmy także uwagę na odpowiedzi na pytania i nie uspakajamy się tym, że chory odpowiada, że nic nie potrzebuje i ma wszystko. Nie każda osoba starsza chce naszej opieki, bo czuje się z tym niekomfortowo, że jest zależna. Dlatego też bądźmy czujni, a najlepiej sami dyskretnie sprawdzajmy zawartość lodówki, zażywane lekarstwa itp.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość